Proje Yayınlar

Actual Medicine

ASCO 2020 Sanal Kongresi İzlenimleri

EDİTÖRDEN

Prof.Dr. Saadettin KILIÇKAP

Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü

PANDEMİ GÖLGESİNDE ASCO 2020 VIRTUAL MEETING

Her yıl Amerika’nın Şikago kentinde yapılan ASCO Meeting biz onkologlar için heyecan verici bir deneyim olmaktan ziyade farklı iletişim ve ilişkilerin kurulması için de oldukça önemliydi. Uçakla yapılan uzun yolculuk sırasında yapılan soh betler ve kongre merkezinde bir meslektaşını görünce yabancı bir ülkede olmanın verdiği sevincin ötesinde çalışma sonuçlarının ilk kez sunulacak olması ve ona ilk ağızdan canlı olarak ulaşma isteği hep heyecanı en üst seviyede tutmaya neden olmuştur. Tabi yeni öğrenilen bilgilerin özellikle klinik pratiği değiştirmesi muhtemel sonuçların bir diğer meslektaşınızla paylaşılması, tartışılması ve eleştirel bir bakış açısıyla yorumlanması kayda değer haz vericiydi. Ama biz, bu yıl bu hazzı farklı şekilde ve farklı duygularla yaşadık.

İnsanoğlunun 100 yılda bir görebileceği bir pandemi bu yıl tüm dünyayı etkiledi. Aralık ayında basından takip ederken uzakta, hem de çok uzaklarda olan bir enfeksiyonun tüm dünyayı kısa sürede bu derecede etkileyebileceği kimin aklına gelebilirdi? Yeni tip SARS Cov-2 yani hepimizin aşina olduğu ismiyle korona virüsü önce Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerini ve sonrasında başta İtalya ve İspanya olmak üzere Avrupa ülkelerini etkilemeye başladı. Ülke olarak salgının en az hasarla atlatılması amacıyla alınan bir dizi tedbirler sayesinde salgınla henüz bizim ülkede kayıtlara geçmiş bir vaka yokken mücadeleye başladık. Ülkemizde ilk vakanın 11 Mart 2020 tarihinde görülmesini takiben birden fazla kişiyle yapılan tüm toplantılar ve seyahatlere kısıtlamalar getirildi. İşte bu kısıtlamalar doğrultusunda ülkemizde yapılacak her türlü kongre ve organizasyon da dahil olmak üzere ulus lararası kongreler de online olarak yapılmak üzere yeniden tasarlandı. Bu sayede tarihinde ilk kez her yıl dünyada 40.000’e yakın sağlık çalışanın katıldığı ASCO 2020 Meeting Online “Virtual” olarak yapıldı. Aslına bakarsanız bu şekilde kongrenin yapılması da bizlere farklı deneyimler kazandırdı. Örneğin kongrelerin artık çok uzak mesafelere kadar giderek yapılma yabileceğini de anlamış olduk. Ancak aslına bakarsanız “Kongreyi yerinde izlemenin tadını alabildik mi?” diye sorarsanız cevabım “Hayır” olacaktır.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.