Haberler

Actual Medicine

ACUVUE™ RevitaLens Türkiye’de Satışta

Johnson & Johnson Vision’ın çok amaçlı kontakt lens dezenfektan solüsyonu (MPDS) ACUVUE™ RevitaLens Türkiye’de satışa sunulmaya başladı. Johnson & Johnson Vision’ın kontakt lens ürünleri markası ACUVUE®nun yeni ürünü olan RevitaLens, peroksit kalitesinde dezenfeksiyon ve gün boyu konfor sağlıyor.

Detay

İdyopatik Pulmoner Fibrozis Haftasında Hastalığa Dikkat Çekildi

Akciğer sertleşmesi olarak bilinen İdyopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) hastalığıyla ilgili küresel ölçekte farkındalığı arttırmak ve erken teşhis ve tedavinin önemini vurgulamak amacıyla bu yıl 16-22 Eylül tarihleri Dünya İdyopatik Pulmoner Fibrozis Haftası olarak belirlendi. Bu kapsamda bir açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), İPF hastalığıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Detay

Bayer Genç Bilim Elçileri, Bilim Şenliği İle Yollarda

Bayer ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle ilköğretim çağındaki çocukların bilime olan merakını canlı tutmak ve onları ileride bilim insanı olmaya yüreklendirmek amacıyla yürütülen Bayer Genç Bilim Elçileri projesinde bu yıl “Bilim Şenlikleri” ile aynı anda yüzlerce çocuk bilimin renkli dünyasını keşfetmeye devam ediyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam 1500’ü aşkın çocuğun katılımıyla gerçekleşen Bilim Şenlikleri’nin bu seferki durağı Bolu oldu.

Detay

“Çocuğum Özel Kampı” Hasta Yakınlarına Uygulamalarla Yol Gösterecek

Zihinsel ya da bedensel engeli bulunan, kronik hastalığı olan, kanser gibi ağır süreçlerden geçen özel çocuklara sahip hasta yakınlarının ruh ve beden sağlıklarını korumaları, dengelemeleri, hastalıkla mücadele ederken duygu durumlarını kontrol altında tutabilmelerine destek olmak üzere projelendirilen Çocuğum Özel Kampı; hasta yakınlarına profesyonel yol haritası çizerek, uygulamalarla yol gösterecek.

Detay

Dünya Tromboz Günü’nde Pıhtıyı Önlemek İçinYürüdüler

Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği ile Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği; kan pıhtılaşma sorununa dikkat çekerek bu durumun getirdiği riskleri azaltmak hedefiyle 13 Ekim Dünya Tromboz Günü kapsamında toplumu bilgilendirmek üzere ortak bir projeye imza attılar.

Detay

Gilead Sciences “Hayat Bulan Fikirler” Ödülleri 7’inci Yılında

Gilead Sciences Türkiye’nin 7 yıldır sür dürdüğü bağış programı, “Hayat Bulan Fikirler” bu yıl da yeni projelerin hayata geçirilmesini sağlayacak. “Desteklenen her iyi fikir, hayatı değiştirir” diyerek yürütülen program kapsamında bu yıl 4’ü bilimsel, 4’ü sosyal olmak üzere 8 yeni projeye yaklaşık 100 bin dolar katkı sağlanacak.

Gilead ile Hayat Bulan Fikirler bağış programına 2013 yılından bu yana 300’ün üzerinde başvuru yapıldı. Gilead Sciences Türkiye bugüne kadar HIV, Hepatit B, Hepatit C, hematoloji, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları gibi hastalık alanlarında 39’u bilimsel, 15’i sosyal toplam 54 projeye destek verdi. Bugüne kadar verilen destek miktarı ise yaklaşık 800 bin dolara ulaştı.

Detay

NovoNordisk TEAM1 Ekibi Çocuklar İçin Koştu

Dünyanın 80 ülkesinde faaliyet gösteren 96 yıllık vakıf şirketi Novo Nordisk’in Türkiye çalışanları “Bir liktey sek Hayatlar İyileşir” diyerek harekete geçti ve Diyabetli Koşu Takımı TEAM1 ile birlikte yeni bir gönüllü projeye imza attı. TEAM1 ekibinin koştuğu Ultimate Büyükada yarışında Büyük adalı çocuklarla buluşan Novo Nordisk Türkiye gönüllüleri, 35 çocuğa gönüllü destek vererek spor malzemeleri ihtiyaçlarını karşıladı. Yarış günü TEAM1 standında spora gönül veren çocuklarla buluşan gönüllüler, gün boyu birlikte zaman geçirdi.

Detay

Takeda, Türkiye’de İnovatif İlaçlarıyla Daha Fazla Hastanın Hayatına Dokunacak

Takeda İlaç Gelişen ve Büyüyen Pazarlar Başkanı Ricardo Marek, pazara sunacakları yeni ürünlerle iki yıl içinde daha fazla hastanın hayatına dokunacaklarını ve Türkiye ilaç sektöründe en büyük 10 oyuncudan biri olmayı öngördüklerini söyledi. 49 ülkeyi kapsayan Takeda İlaç Gelişen ve Büyüyen Pazarlar İş Birimi (GEM) bu yılki toplantısını İstanbul’da yaptı. Toplantı sonrası Takeda Türkiye Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş ile birlikte basın açıklaması yapan Takeda İlaç Gelişen ve Büyüyen Pazarlar Başkanı Ricardo Marek, sorumlu olduğu 49 ülkenin içinde Türkiye’nin 8. sırada olduğunu söyledi.

Detay

Fidye Yazılımı, ABD ve Avustralya’daki Hastaneleri Çalışamaz Hale Getirdi

Fidye yazılımı saldırıları Ekim ayının başında Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da çok sayıda hastaneyi felç etti. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in edindiği bilgiye göre randevu ve ameliyatlar iptal edildi. Saldırılar, ABD’de sağlık hizmetleri sunan Alabama merkezli üç kuruluşu (DCH Regional Medical Center, Northport Medical Center ve Fayette Medical Center) etkiledi. Bu üç tesisi işleten “DCH Health System” kuruluşu, “Ryuk”olarak bilinen fidye yazılımının erken saatlerde üç kuruma birden saldırdığı açıklamasını yaptı. Durumdan etkilenen üç hastane, hastalarının güvenliğini sağlamak için acil durum prosedürlerini hayata geçirdi. DCH, hastanelerin “ihtiyacı olanlara hâlâ kritik tıbbi hizmetleri sunabildiği” konusunda güvence verdi. Öte yandan, sağlık ihtiyaçları acil olmayan hastalar, yakınlardaki tıbbi tesislerden yardım almaya teşvik edildi. Siber zorbaların talepleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı ancak DCH’nin sistemlerini geri yükleme konusunda federal yetkililer ve IT güvenlik uzmanlarıyla yakın bir çalışma içinde olduğu belirtildi.

Detay

Bayer Genç Bilim Elçileri İzmir’de Bilim Şenliği Düzenledi

Bayer, ilköğretim çağındaki çocuklara bilimi sevdirmek ve onları bilim insanı olmaya yüreklendirmek amacıyla gerçekleştirdiği Bayer Genç Bilim Elçileri projesi kapsamında İzmir’de Bilim Şenliği düzenledi.

Detay

Bristol-Myers Squibb Kanser Hastaları ve Yakınları İçin “Umut Korusu” Oluşturdu

İmmüno-onkolojik tedavilerin ülkemize kazandırılmasında öncü bir rol üstlenen Bristol-Myers Squibb Türkiye (BMS), çalışanlarının kanser hastalarının yanında olduğunu hissetmeleri adına her yıl eylül ayının üçüncü haftasında düzenlendiği “Hasta Haftası” aktivitelerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

Detay

Daiichi Sankyo’nun Tenosinovyal Dev Hücreli Tümörün Tedavisi İçin Geliştirdiği İlaç FDA’den Onay Aldı

Sıklıkla el ve ayak parmakları, dizde eklem içi, popliteal bölge, ayak bileği çevresi gibi bölgelerin tendon kılıflarında ortaya çıkan ve nadir görülen yumuşak doku tümörü tenosinovyal dev hücreli tümörün (TSDHT) tedavisi için geliştirilen pexidartinib etken maddeli ilaç, yetişkin hastalarda ilk ve tek sistematik tedavi olarak ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı.

Detay

“Birlikte HIV’den Güçlüyüz”

Gilead, Türkiye’de HIV enfeksiyonu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yeni bir iletişim kampanyası başlattı. “Birlikte HIV’den Güçlüyüz” çatı sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında, “En Büyük Hastalığım” mesajıyla hazırlanan kısa film ve posterlerle HIV’in kontrol altına alınabileceği vurgulanacak. 5 Temmuz’dan itibaren sosyal medyada başlatılan kampanyanın ilk fazı Aralık ayı sonuna kadar devam edecek.

Detay

Şirketler Siber Güvenliği Yeterince Ciddiye Alıyor Mu?

Her geçen gün daha fazla sayıda şirket, siber güvenliği üst düzey bir sorun olarak değerlendiriyor. Buna karşın şirketlerin uygulamaları, bu değerlendirmelerle uyumlu gelişmiyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, Microsoft ve Marsh tarafından hazırlanan ve şirketlerin siber güvenlik yaklaşımını ortaya koyan bir çalışmaya dikkat çekti.

Detay

Sanofi 22 Milyon Liralık Ciroya Ulaşan Antibiyotiklerini Türkiye’de Üretme Kararı Aldı

Türkiye’de 60 yılı aşkın süredir sağlık çözümleri sunan dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Sanofi, yerel pazarda 22 milyon TL ciroya ulaşan antibiyotik ürününü Türkiye’de üretme kararı aldığını açıkladı. Özel bir teknoloji ve altyapı gerektiren bu üretim projesi için şirket, Birgi Mefar ile anlaştı.

Detay

Türkiye’nin İlk Antimikrobiyal Ürünü Bien’den

Doğadan ilham alan ve çevre dostu marka olan Bien’in uzun süren inovatif çalışmaları ile sektöre sunduğu yeni yüzey teknolojisi Magiclean, antimikrobiyal özelliği ile hijyen standartlarını maksimum düzeye taşıyor.

Detay