100. yıl Logo acme.jpg

Haberler

Actual Medicine
Lilly İlaç Türkiye'deki 30. Yılında Yaşamı İyileştirme Amacıyla Çalışmaya Devam Ediyor

Lilly İlaç Türkiye'deki 30. Yılında Yaşamı İyileştirme Amacıyla Çalışmaya Devam Ediyor

Dünyada 147 yıllık güçlü bir mirasa sahip olan Lilly, Türkiye’de 30’uncu yılını kutluyor. Çeşitliliğe önem veren, dahil edici ve eşitlikçi bir çalışma kültürüne sahip şirket, 2023 yılını da ödüllerle kapatıyor.

Detay
AstraZeneca Türkiye ile Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Arasında Önemli İş Birliği

AstraZeneca Türkiye ile Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Arasında Önemli İş Birliği

Türkiye’de en fazla sayıda klinik araştırma yürüten firmalar arasında yer alan AstraZeneca Türkiye, hastaların umut verici yeni tedavilere erişimlerinin yeni yollarını keşfetmek ve klinik araştırmalarda ülkemizin bölgede lider konuma gelmesini desteklemek amacıyla Dr. Abdurrahman Yurtas­lan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile klinik araştırmalar alanında önemli bir iş birliğine imza attı. 

Detay
Bristol Myers Squibb Türkiye, Kan ve Ötesi Projesi Türkiye Girişimi Raporu’nu Yayınladı

Bristol Myers Squibb Türkiye, Kan ve Ötesi Projesi Türkiye Girişimi Raporu’nu Yayınladı

Bristol Myers Squibb Türkiye, Türkiye’deki kan transfüzyonunun güncel durumunu verilerle ortaya koyan Kan ve Ötesi Projesi Türkiye Girişimi Raporu’nu yayınladı. Belçika, Yunanistan, İtalya, Polonya ve Romanya gibi Avrupa ülkelerinde kan yönetimini en uygun şekilde kullanarak ve yenilikçiliği destekleyerek hasta sonuçlarını iyileştiren uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunan projenin Türkiye girişimiyle de kan yönetimine olan ilgiyi artırması ve bireysel, sosyal ve ekonomik açıdan inovasyonu destekleyen uygulamaların geliştirilmesi hedefleniyor.  

Detay
Önemsenmesi Gereken Üç Siber Güvenlik Başlığı

Önemsenmesi Gereken Üç Siber Güvenlik Başlığı

Siber güvenlik şirketi ESET, 2024 yılında dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken eğitim başlığı önerilerini paylaştı. Siber güvenliği artırabilmek için 2024 yılında üzerinde durulması gereken konular ve eğitimler üç başlık altında toplandı.  

Detay
Meme Sağlığı Derneği  Hatay’da Yaklaşık Bin Kadına Meme Sağlığı Eğitimi Verdi

Meme Sağlığı Derneği Hatay’da Yaklaşık Bin Kadına Meme Sağlığı Eğitimi Verdi

Kurulduğu günden bu yana kadınları meme sağlığı konusunda bilinçlendiren ve ön teşhisin önemine dikkat çeken Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), ÇİSAD ve Hatay Tabip Odasıyla birlikte Hatay’daki 14 köy ve çadır kentteki kadınlarla bir araya gelerek meme sağlığı eğitimi gerçekleştirdi.

Detay
MSD Global Klinik Araştırmalar Ekibi’nden Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne Anlamlı Ziyaret

MSD Global Klinik Araştırmalar Ekibi’nden Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne Anlamlı Ziyaret

MSD’nin global klinik araştırmalar operasyonundaki üst düzey yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen kurum ziyareti, mevcut iş birliğinin güçlenerek ilerlemesi için önemli bir adım oldu. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve MSD arasında klinik araştırmalar alanında 2022 yılında imzalanan yerel iş birliğini ileriye taşımak için gerçekleştirilen kurum ziyaretine, MSD Türkiye Ortadoğu ve Mısır Klinik Araştırmalar Direk­törü A. Betül Erdoğan Sarılıcan, MSD Klinik Merkez İş birlikleri Global Lideri Paul Duffy, Onkoloji, Genel Tedaviler, Enfeksiyon ve Aşı alanlarından sorumlu MSD Klinik Bilimler ve Çalışma Yönetimi Başkanları Andrea Perone, Christina Salerno ve Elizabeth Desrosiers, Ankara Bilkent Şehir Hastanesinden Koordinatör Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Burak Civelek, Tıbbi Onkoloji Klinik Şefi Prof. Dr. Doğan Uncu, Prof. Dr. Mehmet Ali Şendur, Hematoloji Klinik Şefi Prof. Dr. Gülsüm Özet, Enfeksiyon Klinik Şefi Prof. Dr. Rahmet Güner başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yönetici ve akademisyen katıldı.

Detay
Nobel AFF, Kazakistan’da Meme Kanseri Tedavisine Yönelik Biyoteknolojik İlaç Üretecek

Nobel AFF, Kazakistan’da Meme Kanseri Tedavisine Yönelik Biyoteknolojik İlaç Üretecek

Türkiye’nin uluslararası ilaç şirketi Nobel İlaç’ı da bünyesinde bulunduran Ulkar Holding’e bağlı Nobel AFF, Kazakistan Başbakanı Alikhan Smailov başkanlığında düzenlenen 6. Kazakistan Küresel Yatırım Yuvarlak Masa Top­lan­tısı’nda, Kazakistan’da meme kanseri tedavisine yönelik biyoteknolojik ilaç üretme konusunda tarihi bir anlaşma imzaladı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığı Kurumu SK-Pharmacia LLP, Ka­zak Onkoloji ve Radyoloji Araştırma Enstitüsü ve İsviçreli ilaç firması Roche ile yapılan dört taraflı iş birliği anlaşması, meme kanseri tedavisine yönelik üç biyoteknolojik ilacın Nobel Almatı İlaç Fabrikası'nda üretiminin önünü açıyor.  

Detay
“Eğitimle Sağlıklı Gelecek” Projesinin Üçüncü Dönemi Tamamlandı

“Eğitimle Sağlıklı Gelecek” Projesinin Üçüncü Dönemi Tamamlandı

Öğrencilerin ve velilerinin sağlık konusundaki farkındalıklarının artması ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesi amacıyla Roche Türkiye ve Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından hayata geçirilen “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesinin üçüncü dönemi tamamlandı. Bu dönemde Adana ve Ankara’daki 4 devlet okulunda 7. sınıf öğrenimlerine devam eden 261 öğrenci ve velilerinden oluşan 134 katılımcıya, çevrimiçi eğitimler düzenlendi. Dönemin tamamlanmasıyla, üç yıldır başarıyla devam eden proje kapsamında toplam 1.420 öğrenci ve 569 veliye ulaşıldı.

Detay
Servier Grup Deprem Bölgesine Desteğini Sürdürüyor

Servier Grup Deprem Bölgesine Desteğini Sürdürüyor

Servier Grup, 6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmak ve toplumsal iyileşmeye katkı sağlamak amacıyla temellerini attığı Kahramanmaraş’taki toplum merkezini ziyaret etti. Servier Grup’un Sosyal Sorumluluk Birimi Mécénat Servier tarafından İhtiyaç Haritası iş birliğiyle depremin ardından yapımına başlanan toplum merkezini ziyaret eden Servier Türkiye Genel Müdürü Guillaume Recorbet, afetzedelerle ilk andan itibaren dayanışma içerisinde olduklarını vurgulayarak, “Depremin etkilerini silmek, yaraları sarmak uzun döneme yayılan bir süreç gerektiriyor. Bunun bilinciyle deprem bölgesinde hayatın önce normale dönmesi akabinde de gelişmesine katkı sunacak bir toplum merkezi açmayı planlamıştık. Şimdi bu merkezin yükselişini görmek mutluluk verici” dedi.

Detay
Global Stem Cells Group ile StemBio Stratejik Bir Ortaklığa İmza Attıklarını Duyurdular

Global Stem Cells Group ile StemBio Stratejik Bir Ortaklığa İmza Attıklarını Duyurdular

Hastalık, travma veya doğuştan gelen sorunlar gibi çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmüş doku veya organlarınnormal işlevlerine dönmelerini sağlamak amacı ile insan veya hayvan hücrelerini, dokularını veya organlarını değiştirmeyi, onarmayı ya da yeniden büyütmeyi amaçlayan rejeneratif (yenileyici) tıp alanında en iyi uzmanlar İstanbul’da düzenlenen Dünya Rejeneratif Tıp Kongresi’nde bir araya geldi.

Rejeneratif tıpta dünya lideri bir kuruluş olan Amerika Birleşik Devletleri merkezli Global Stem Cells Group ile Türkiye'de rejeneratif tıp alanında tanınmış bir lider olan StemBio, stratejik bir ortaklığa imza attı. ISSCA Dünya Rejeneratif Tıp Kongresi 2023 kapsamında düzenlenen basın toplantısında bu önemli ortaklığın detayları paylaşıldı. Basın toplantısına Global Stem Cells Group Kurucusu ve Uluslararası Kök Hücre Uygulamaları Derneği (ISSCA) Halkla İlişkiler Direktörü Benito Novas, StemBio Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özsu, StemBio CEO’su İlker Halbutoğulları, Global Stem Cells Group Uluslararası Operasyonlar Direktörü M. Salih Yıldırım, Global Kök Hücre Grubu Başkanı David Christensen ve StemBio Medikal Direktörü Durmuş Burgucu konuşmacı olarak katıldı.

Detay
AbbVie Türkiye ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı  Hatay’da Engelli Çocukların Yanında

AbbVie Türkiye ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Hatay’da Engelli Çocukların Yanında

AbbVie Türkiye ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) yöneticileri 2 Ekim’de Antakya’ya giderek İSO Yaşam Kenti Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Birimi’ni ziyaret etti. TSÇV’ nin bölgedeki yetkililerinden rehabilitasyon merkezi, burada verilen hizmetler ve projenin geldiği son nokta hakkında bilgi alan ekip, ardından yaklaşan kış öncesinde bölgedeki çocukların kışlık ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla ihtiyaç kitleri hazırladı ve konteyner kentte bulunan Haydar Musaloğlu İlkokulu ve Beyhan Gencay Ortaokulu öğrencilerine dağıttı.

Detay
“Türkiye Solunum Koalisyonu” Dünya Akciğer Günü’nde İlk Etkinliğini İstanbul’da Gerçekleştirdi

“Türkiye Solunum Koalisyonu” Dünya Akciğer Günü’nde İlk Etkinliğini İstanbul’da Gerçekleştirdi

Türk Toraks Derneği ve Türkiye Solunum Araştıtırmaları Derneği önderliğinde bir araya gelen 17 uzmanlık derneği ve 6 hasta derneğinden oluşan "Türkiye Solunum Koalisyonu"“Dünya Akciğer Günü” nedeni ile önemli bir etkinliğe imza attıttı.

Detay
“HPV Farkındalık Dansı” Etkinliği 24. Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği Kongresi’nde Yapıldı

“HPV Farkındalık Dansı” Etkinliği 24. Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği Kongresi’nde Yapıldı

Kongresi, 18 yıl aradan son ra bu yıl ikinci kez İstanbul’da gerçekleştirildi. 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan Kongre’ye 90’dan fazla ülkeden 2200 delege katıldı. Alanında önde gelen pek çok jinekolog, tıbbi onkolog ve cerrahların yer aldığı kongrede, dünya genelinde yılda 1,3 milyon kadının etkilendiği jinekolojik kanserlerle ilgili en son gelişmeler ve tedavideki yenilikler paylaşıldı.

Detay
Bulut Güvenliği Şirketlerin Önceliği Olmalı

Bulut Güvenliği Şirketlerin Önceliği Olmalı

Siber güvenlik şirketi ESET şirketlerin gündeminde daha fazla yer almaya başlayan bulut güvenliği kavramını inceledi. Bir işletmeyi birçok sorundan kurtarabilecek önlemlerden biri olan bulut güvenliği ile ilgili yapılması gerekenler konusunda önerilerde bulundu.

Detay
Berko İlaç Avrupa GMP Onayı Aldı

Berko İlaç Avrupa GMP Onayı Aldı

Önümüzdeki sene 40. yılına girecek olan Berko İlaç, EU GMP Belgesi ile 40. yaşına güçlenerek giriyor. Bulgaristan İlaç Otoritesine (BDA) başvuruda bulunan ve İstanbul Sultanbeyli’de yer alan üretim tesislerindeki denetim süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlayan Berko İlaç, Avrupa GMP Sertifikasını aldı.

Detay
Türkiye’nin Silisyum İçeren İlk ve Tek Kolajen Takviyesi Tüketiciyle Buluştu!

Türkiye’nin Silisyum İçeren İlk ve Tek Kolajen Takviyesi Tüketiciyle Buluştu!

Türkiye'de üretilen ve ülkemizde silisyum içeren ilk ve tek kolajen takviyesi olan Wellcare Collagen Beauty Boost “Zamana Hükmedin” sloganıyla tüketicilere sunuldu.

Detay

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.