Haberler

Actual Medicine
İLKO İlaç, Yeni Ürünlerini Tıbbın Hizmetine Sundu

İLKO İlaç, Yeni Ürünlerini Tıbbın Hizmetine Sundu

50 yıllık birikim ve tecrübenin bugünkü temsilcisi İLKO İlaç, ürün portföyünü her geçen gün büyütmeye ve güçlendirmeye devam ediyor.

 

Detay
Glokom Sinsice İlerliyor, Körlüğe Neden Oluyor.

Glokom Sinsice İlerliyor, Körlüğe Neden Oluyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi Yürütme Kurulu, dünyada önlenebilir körlük nedenleri arasında ikinci  sırada gösterilen glokoma yönelik farkındalığı arttırmak amacı ile her yıl düzenlenen “Dünya Glokom Haftası” ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, glokoma karşı farkındalık uyandırılmasının ana amaçlardan biri olduğunu ancak vatandaşların tümüne ulaşılmasının ve onları muayene etmenin mümkün olamadığı belirtildi.

Detay
Boehringer Ingelheim’den Bilim İnsanlarına Büyük Destek!

Boehringer Ingelheim’den Bilim İnsanlarına Büyük Destek!

Boehringer Ingelheim, dünya çapındaki bilim insanlarına klinik-dışı incelemeler için seçilmiş klinik-öncesi moleküllere ücretsiz ve açık erişim sunan yeni bir platform olan opnME.com’un kullanıma açıldığını açıkladı. opnME. com aracılığıyla, biyomedikal araştırmalardaki en önemli hedeflerden bazılarına yönelik moleküller paylaşılıyor. Böylece hem daha fazla bağımsız ve ortak çalışmaya dayalı keşifler yapılmasına hem de hastalar için yeni tedavi yaklaşımlarının tespit edilmesine fırsat yaratılıyor.

Detay
Türkiye’de Yaklaşık 7 Milyon Kişi Nadir Hastalıklarla Mücadele Ediyor.

Türkiye’de Yaklaşık 7 Milyon Kişi Nadir Hastalıklarla Mücadele Ediyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü,her yıl Şubat ayının son gününün “Nadir Hastalıklar Günü” olarak kutlanması vesilesiyle ülkeden ülkeye değişik epidemiyolojik özellikler gösteren ve her ülke için önemli bir toplumsal sağlık sorunu oluşturan özel nitelikte tanı, tedavi ve izlem gerektiren hastalıklara dikkat çekti. 

 

Detay
Kanser ile Mücadele Artık “Kazanılabilir” Bir Savaş Haline Geldi

Kanser ile Mücadele Artık “Kazanılabilir” Bir Savaş Haline Geldi

Tüm dünya için en büyük sağlık sorunlarının başında gelen kanser, her yıl yaklaşık 7 milyon insanın ölümüne nedenoluyor. 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle görüşlerini paylaşan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Mahmut Gümüş, her yıl yaklaşık 10 milyon insanın kansere yakalandığını ancak teşhis ve tedavi alanındaki gelişmeler sayesinde kanser ile mücadelenin kazanılabilir bir savaş haline geldiğini vurguladı.

Detay
Akıllı Televizyonlar “İzleyicilerini İzleyebilir”

Akıllı Televizyonlar “İzleyicilerini İzleyebilir”

2001 yılında çekilen ve büyük beğeni toplayan Vizontele filmi, ilk kez tele vizyonla tanışan bir Anadolu kasabasının öyküsünü anlatır. Belediye Başkanı’nın televizyonu anlatırken, “Zeki Müren’i hem dinleyip hem göreceksiniz” sözüne yerel esnaftan birini canlandıranCem Yılmaz, “Zeki Müren de bizi görecek mi?” sorusuyla karşılık verir. Filme damgasını vuran bu esprili diyaloğun, en azından bir bölümününgerçekleşme vakti gelmiş gibi görünüyor.Çünkü televizyonlar akıllanmaya ve izleyicisini izleyebilme yeteneğine sahip olmaya başladı.

 

Detay
Türkiye’nin İlk Hematoloji Onkoloji Monoklonal Antikor Biyobenzeri Ruhsat Onayı Aldı

Türkiye’nin İlk Hematoloji Onkoloji Monoklonal Antikor Biyobenzeri Ruhsat Onayı Aldı

Yerli ilaç firması TRPharm, Türkiye’nin ilk Rituksimab biyobenzerini, Hodgkin Dışı Lenfoma (HDL) ve Kronik Lenfositik Lösemi (KLL) alanında hastaların ve doktorların hizmetine sunmaya hazırlandığını duyurdu. Ürün, Dr. Reddy’s Laboratories tarafından geliştirilmiş ve ilk onayını 22 Mart 2007’de aldığından beri 17 ülkede 75.000’den fazla hastaya ulaşmıştır. İlaç, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ise 30 Ocak 2018 tarihinde ruhsat onayı almıştır.

 

Detay
Sigarada Düz Pakete Geçerek Tüketimi Azaltabiliriz!

Sigarada Düz Pakete Geçerek Tüketimi Azaltabiliriz!

9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle Türk Toraks Derneği (TTD) adına açıklama yapan, TTD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Dr. F. Çağla Uyanusta Küçük, Uluslararası bir anlaşma olan ve ülkemiz tarafından da imzalanan Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nde (TKÇS) yer alan Madde 13’ün tütün ürünlerinin reklam, sponsorluk ve promosyonuna yönelik düzenlemeleri içerdiğini belirtti. Küçük, “Sigara paketi bir çeşit taşınabilir reklam panosudur. Dünyada her yıl tütün ve tütün ürünlerine bağlı 7 milyon ölüm olduğu biliniyor. Dünyanın en kanlı savaşı olarak bilinen 2.Dünya Savaşı’nda ölen kişi sayısı, 7-8 yılda tütün ürünlerinden ölen kişi sayısı kadardı, yani 40-50 milyon kişi. İşte sigaranın parlak ve akıl çeldirici paketi kaldırıldığında altından bu acı gerçek çıkar” dedi.

 

Detay
Berko Çocuk Tiyatrosu Karamanlı Çocuklarla Buluştu

Berko Çocuk Tiyatrosu Karamanlı Çocuklarla Buluştu

Topluma ve sanata katkı sağlayan projeler üreten Berko İlaç, bu yaklaşımından yola çıkarak kurduğu Berko Çocuk Tiyatrosu ile dört sezondur çocuklar ve onların aileleriyle buluşuyor. “Berfu’nun Rüyası”nı Anadolu turnesi kapsamında eczacı odaları iş birliği ile çocuklarla buluşturmayı hedefleyen Berko Çocuk Tiyatrosu, ilk davetini Karaman Eczacı Odası Başkanı Ecz. Azime Kağnıcı’dan aldı. Gerçekleştirilen iş birliği kapsamında, Berfu’nun Rüyası oyunu Karaman Güzel Sanatlar Lisesi’nde gösterime sunuldu. Aynı gün sahnelenen iki oyunla toplam 700 çocuğa ulaşan Berko Çocuk Tiyatrosu, çocukların yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Detay
Novartis’in En Önemli Hedefi  “Yenilikçi İlaçlarla Hastaların İhtiyaçlarını Karşılamak”

Novartis’in En Önemli Hedefi “Yenilikçi İlaçlarla Hastaların İhtiyaçlarını Karşılamak”

Eylül 2017 itibariyle Novartis Türkiye İlaç Divizyonu Genel Müdürlüğü görevine atanan Dr. Avinash Potnis, sağlık basını temsilcileri ile biraraya geldiği toplantıda, 2017 yılını değerlendirirken, 2018 yılı için hedeflerini paylaştı.

 

Detay