TıpBayramı1

Haberler

Actual Medicine
“Işık Hassasiyeti Araştırması” Sonuçları Açıklandı: “Göz Sağlığı Diğer Sağlık Sorunları Kadar Önemli”

“Işık Hassasiyeti Araştırması” Sonuçları Açıklandı: “Göz Sağlığı Diğer Sağlık Sorunları Kadar Önemli”

Johnson & Johnson Vision’ın gerçekleştirdiği “Işık Hassasiyeti Araştırması” sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, Türklerin %95’i gün boyu gözlerinin ışıktan etkilendiğini belirtiyor. Türkiye’den 1.020 katılımcıyı kapsayan küresel araştırma, gün boyunca değişen ışık koşullarının katılımcılarda göz yorgunluğu ve rahatsızlığına sebep olduğunu gösteriyor.

 

Detay
AstraZeneca, Dünya Genelinde Yürüttüğü Genç Sağlığı Programı Kapsamında UNICEF ile İş Birliği Kuruyor

AstraZeneca, Dünya Genelinde Yürüttüğü Genç Sağlığı Programı Kapsamında UNICEF ile İş Birliği Kuruyor

AstraZeneca, Genç Sağlığı Programı ile gençlerde bulaşıcı olmayan hastalıkların riskleri ve etkilerine yönelik farkındalık yaratmak için UNICEF ve diğer iş ortaklarıyla çalışmak üzere dünya çapında bir iş birliği başlatıyor. Önümüzdeki altı yılda beş milyondan fazla gence ulaşması planlanan programla 1000 gencin eğitilmesi hedefleniyor. AstraZeneca, bu iş birliği kapsamında Genç Sağlığı Programı’na 2025 yılına kadar sağlayacağı fon miktarını üç katından fazla artıracak.

Detay
Çift Şifre Çok Şey Değiştirir

Çift Şifre Çok Şey Değiştirir

Siber güvenlik kuruluşu ESET, Security Days 2020 toplantılarının ikincisini Bursa’da gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan ESET Türkiye Dağıtıcı Kanal Müdürü Hakan Ünlü, çift faktörlü doğrulama uygulamalarının siber hırsızların işini zorlaştırdığını söyledi. Ünlü, "Bankalar güvenlik için kullanıyor, işletmeler de kullanmalı“ tavsiyesinde bulundu.

 

Detay
Berko İlaç, Yeni Grubuyla ve İstihdamla Ülke Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Berko İlaç, Yeni Grubuyla ve İstihdamla Ülke Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Sağlık için çalışmaya ve üretmeye devam eden Berko İlaç, dahiliye branşına özel yeni bir grup kurdu ve saha kadrolarını büyüttü. Kariyer olanaklarıyla tercih edilen bir firma olan Berko İlaç, yeni grubunun kurulmasıyla yüz kişiye yakın personel alımı gerçekleştirdi ve firma içi atamalarıyla organizasyon yapısını genişletti. Bu süreçte ağırlıklı olarak tecrübeli tıbbi tanıtım temsilcisi, bölge müdürü ve ürün müdürü işe alımı yapıldı. Berko İlaç’ın 2020 hedefi ise Üretim Tesislerine ve merkez kadrolarına personel alımına ve istihdama devam etmek.

Detay
Gensenta, Köklü Geçmişinden Sağlığın Geleceğine İlerliyor

Gensenta, Köklü Geçmişinden Sağlığın Geleceğine İlerliyor

2012 yılında biyoteknolojide dünyanın en ileri çözümlerini üreten Amgen ile güçlerini birleştiren Mustafa Nevzat İlaç, Gensenta adını alarak köklü geçmişinden aldığı güçle sağlığın geleceğine doğru yenileniyor. 

Detay
Chiesi Global Nadir Hastalıklar Bölümü Kuruldu

Chiesi Global Nadir Hastalıklar Bölümü Kuruldu

Chiesi Global Nadir Hastalıklar Bölümü, lizozomal depo hastalıkları başta olmak üzere hematoloji ve oftalmolojiye ağırlık verecek şekilde, nadir hastalık topluluklarını desteklemek amacıyla Chiesi Grubu’nun tüm kaynaklarını kullanacak. Araştırma ve geliştirme odaklı uzmanlaşmış bu yeni bölüm, Chiesi’nin hastalar için daha parlak bir gelecek oluşturmaya adanmışlığına dikkati çekiyor.

Detay
Nadir Hastalıklara Çizgi Roman Farkındalığı: Nadir-X

Nadir Hastalıklara Çizgi Roman Farkındalığı: Nadir-X

Ülkemizde 6 milyon, dünyada ise 350 milyon kişinin nadir hastalıklardan etkilendiği tahmin ediliyor. Bu rakamlar gün geçtikçe artarken, Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KİFDER), GEN’in koşulsuz desteği ile 28 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü’nde, Nadir-X çizgi roman projesi için harekete geçti. Uzman Psikolog ve Pedagog Ebru Şen’in danışmanlığında, çizer Erhan Candan’ın kaleminden çıkacak bu 60 sayfalık çizgi romanın 9-13 yaşları arasındaki çocuklarda ve ailelerinde farkındalık yaratması hedefleniyor.

Detay
Sanofi, Yeni Tip Koronavirüs Aşısı Geliştirmek İçin ABD Sağlık Bakanlığı İle Çalışacak

Sanofi, Yeni Tip Koronavirüs Aşısı Geliştirmek İçin ABD Sağlık Bakanlığı İle Çalışacak

Sanofi, yeni tip koronavirüs aşısı geliştirmek için ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA) ile işbirliğine gidiyor. COVID-19 aşı adayı çalışmalarını hızlandırmak amacı ile Sanofi'nin köklü rekombinant teknoloji platformunu kullanılacak.

Detay
Generica İlaç, Gebze’deki Üretim Tesisini Alarak İlaç Üretimine Başlıyor

Generica İlaç, Gebze’deki Üretim Tesisini Alarak İlaç Üretimine Başlıyor

Akut ve kronik pazarlarda orijinal, eşdeğer ve OTC ilaçlardan oluşan geniş ürün portföyü ile son yıllarda ilaç sektörünün en hızlı büyüme gösteren firmalarından biri olan Generica İlaç, Novartis’in Gebze’de bulunan iki üretim tesisinden birini satın almak için sözleşme akdettiğini açıkladı. 

 

Detay

Beyaz Bileklik Akciğer Kanseri İle Mücadelenin Simgesi Oldu

Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada ciddi bir sağlık problemi olarak kabul ediliyor. Çünkü kanser tipleri arasında en sık görülen ve kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle kasım ayı tüm dünyada “Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul ediliyor. Akciğer sağlığı konusunda ülkemizin ilk uzmanlık derneği olarak 49 yıldır önemli çalışmalar yürüten Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), bu yıl farklı bir çalışmaya imza attı ve binlerce Beyaz Bileklik ve broşür dağıtarak, hastalığa dikkat çekti.

Detay

Tütün Kontrolü Uygulamasındaki Aksaklıklar Tüketimi Artırıyor

Türk Toraks Derneği, 7 Kasım 2019 tarihinde TBMM Sağlık Komisyonu Tütün Kontrolü İstişare Kurulu daveti ile yapılan çalışma ile ilgili sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrol Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr. Elif Dağlı, tütün kontrolü yasalarının uygulama rehberlerinde eksiklikler, düz paket mevzuatının ilgili yönetmelikle paralellik göstermemesi ve yeni yönetmeliklere Türkiye’de yasal olmayan ısıtılmış tütün ürününü tanımlayan ibarelerin eklenmesinin tütün kontrolünü güçleştirdiğini belirtti. Tütün Kontrolü Çerçeve Yasası'nın gereğinin bütünüyle yerine getirilmemesi ve tütün endüstrisinin çeşitli platformlarda ödül almasının da tüketimi artırdığına işaret eden Prof.Dr. Dağlı, “Tütün kontrolü yasalarının uygulama rehberlerinde eksiklikler, düz paket mevzuatının ilgili yönetmelikle paralellik göstermiyor oluşu, yeni yönetmeliklere Türkiye'de yasal olmayan ısıtılmış tütün ürününü tanımlayan ibarelerin (yanma süreci ile tüketilen ve tüttürme yoluyla içilen gibi) eklenmesi tütün kontrolünü güçleştirmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Detay

Aile Hekimleri Sağlıkta Şiddete Karşı Siyah Balon Uçurdu

10. AHEKON, Türkiye’nin aile hekimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 27.000 aile hekiminin ulusal kongresi olan AHEKON 2019’da, aile hekimleri, sahaya dönük olarak deneyimlerini, zorluklarını ve başarılarını paylaşıyor. Aile hekimleri, kongrenin ilk gününde, her geçen gün artan sağlıkta şiddete karşı, siyah balonları gökyüzüne bıraktı.

Türkiye’nin Aile Hekimliği alanındaki en prestijli kongresi olan AHEKON, bu yıl 10. kez gerçekleştirildi. İçeriğin de, konferanslara, panellere, tartışmalı oturumlara ve aile hekimlerinin gelişimine yönelik farklı alanlarda kurslara yer verilen kongre, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen’in konuşmasıyla başladı.

Detay

Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışması'nın Kazananları Ödüllerini Aldı

Türkiye Organ Nakli Vakfı tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışması'nın kazananları belli oldu. Yarışmacılar, yaptıkları sanatla organ bağışına dikkat çektiler. Organ bağışı konusunda uluslararası alanda toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla iki yılda bir düzenlenen yarışmada dereceye giren eserler, Astellas İlaç Türkiye’nin katkılarıyla İstanbul’da gerçekleşen ödül töreninde sahiplerini buldu. Törene; Türkiye Or gan Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, Astellas İlaç Türkiye Pazarlama Direktörü Ayçın Oğuz, jüri üyeleri, eser sahipleri ve davetliler katıldı.

Toplam 36 ülkeden bin 391 eserin katıldığı yarışmada, ilk üçe giren eserler ve mansiyon kazanan beş eser ödüllendirildi. Birincilik ödülünün sahibi Tayvan’dan Chai Hsiang Lee olurken, ikincilik ödülünü Ukrayna’dan Mykola Kovalenko, üçüncülük ödülünü ise Türkiye’den Mehmet Işık aldı.

Detay

Berko İlaç’tan Stratejik Balkanlar Ortaklığı

Otuz beş yılı aşkın süredir “Sağlıklı Yarınlara” vizyonuyla insan sağlığı için üretmeye ve çalışmaya devam eden, ilaç sektöründe güçlü bir marka olan Berko İlaç, Balkanlar’da yeni bir ortaklık için ilk adımları attı. İhracat rakamlarını ve global rekabetçi gücünü arttırmayı hedefleyen Berko İlaç, Arnavutluk kökenli Fufarma ile sözleşme imzaladı.

Yüzde yüz yerli sermaye olan Berko İlaç, 127 ürünü, 700’ü aşan çalışanı ve 21 bin metrekarelik dünya standartlarındaki üretim tesisleriyle Türk tıbbına ve dünya sağlığına hizmet veriyor. Balkanlar’da hayata geçirilecek olan bu yeni ortaklıkla Berko İlaç, ihracat çalışmalarını daha da güçlendirmeyi ve Türkiye’ye gelir sağlayacak ortak bir yapı kurmayı hedefliyor. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’daki iş ortağı Fufarma’nın girişimi olan Sagen ortaklığı ile hayata geçirilmesi planlanan üretim tesisi yatırımı için ilk adımlar atıldı ve sözleşme imzalandı.

Detay

Nobel İlaç, Özbek-Türk Sağlık İş Birliği Forumu’nda Ortak Yeni Projelerini Duyurdu

Özbek-Türk Sağlık İş birliği Forumu, T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Özbekistan Sağlık Bakanı Dr. Alisher Shadmanov önderliğinde dost ve kardeş iki ülkenin kamu ve özel sağlık sektör temsilcilerine Taşkent’te ev sahipliği yaptı. Yüzde yüz Türk sermayeli Nobel İlaç, katıldığı forumda ortak sağlık uygulamaları için gerçekleştirecekleri yeni projeleri duyurdu. Türkiye ve Özbekistan arasında sağlık alanındaki iş birliğini geliştirmek üzere düzenlenen Özbek-Türk Sağlık İş birliği Forumu kapsamında ülkedeki Türk yatırımcılar adına konuşma yapan Nobel İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy, iki ülke arasında inşa edilen stratejik iş birliklerinin güçlenerek devam edeceğini bildirdi.

Detay

“Sedef Hastalığının Tedavisinde Hayat Var” Projesi Tanıtıldı

Türkiye Psoriasis Derneği tarafından Novartis iş birliğiyle sedef hastalığına dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla “Sedef Hastalığının Tedavisinde Hayat Var” projesi hazırlandı. Proje tanıtımı için gerçekleştirilen basın toplantısında, Türkiye Psoriasis Derneği Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ali Gürer, Türkiye Psoriasis Derneği üyeleri Prof.Dr. Sibel Alper ve Prof.Dr. Emel Bülbül Başkan sedef hastalığı ve yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirme yaparak sedefin, hastaların yaşam kalitesine etkisini tartıştı.

Detay