Haberler

Actual Medicine

Gilead Sciences “Hayat Bulan Fikirler” Ödülleri 7’inci Yılında

Gilead Sciences Türkiye’nin 7 yıldır sür dürdüğü bağış programı, “Hayat Bulan Fikirler” bu yıl da yeni projelerin hayata geçirilmesini sağlayacak. “Desteklenen her iyi fikir, hayatı değiştirir” diyerek yürütülen program kapsamında bu yıl 4’ü bilimsel, 4’ü sosyal olmak üzere 8 yeni projeye yaklaşık 100 bin dolar katkı sağlanacak.

Gilead ile Hayat Bulan Fikirler bağış programına 2013 yılından bu yana 300’ün üzerinde başvuru yapıldı. Gilead Sciences Türkiye bugüne kadar HIV, Hepatit B, Hepatit C, hematoloji, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları gibi hastalık alanlarında 39’u bilimsel, 15’i sosyal toplam 54 projeye destek verdi. Bugüne kadar verilen destek miktarı ise yaklaşık 800 bin dolara ulaştı.

7. Gilead ile Hayat Bulan Fikirler ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Gilead Sciences Avustralya, Kanada, Avrupa Medikal İlişkiler Başkan Yardımcısı Michael Elliott, Gilead Sciences’ın HIV alanında geliştirdiği ilaçlar ile AIDS hastalığını ölümcül ve çaresiz bir hastalık olmaktan çıkartıp kronik bir hastalığa dönüştürmeyi başardığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Gilead Sciences olarak kurulduğumuz günden bu yana insan sağlığını tehdit eden hastalıklara tedavi geliştiriyoruz. Sürekli yeni tedaviler geliştirmeye adanmış çalışanlarımızla dünyada otuz beşten fazla ülkede HIV, Karaciğer hastalıkları, hematoloji ve enflamasyon alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Gelişmekte olan ülkelere yaptığımız yardımların yanı sıra bilimi desteklemek adına yapılan tüm çalışmalara da kaynak ayırıyoruz. Elton John AIDS Vakfı ile başlattığımız Radian projesi global anlamda HIV mücadelesi için önemli bir destek programı. Hayat Bulan Fikirler de bu projelerden bir tanesi. Gilead Sciences Türkiye ARGE faaliyetleri için son beş yılda altı milyon dolar kaynak ayırdı. Bu yıl yedincisi yapılan Hayat Bulan Fikirler bağış programına ise yaklaşık sekiz yüz bin dolarlık bir destek sağladı.”

Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Prof.Dr. Adil Mardinoğlu ise “TÜSEB olarak misyonumuz Türkiye’ deki fikirlerin erken aşamadan başlayarak son ürün haline gelene kadar geçen zorlu sürece destek olmaktır. Bu anlamda Gilead’ın bilimsel ve sosyal proje fikirlerine verdiği bu değerli katkı TÜSEB’in misyonuyla da paralel olmasından dolayı bizler için çok kıymetli. Türkiye’de yakın zamanda hayata geçireceğimiz Klinik Araştırma Koordinasyon Merkezi ile klinik araştırma merkezlerinin sayısının artırılmasını hedefliyoruz. Özellikle kanser ve nadir hastalıklar konusunda farklı çözümler sunulabileceğine inanıyoruz. Ayrıca Ulusal Biyobanka’yı önümüzdeki 3-4 ay içinde faaliyete geçirerek hastaların, araştırma yapan hocalarımızın ve hocalarımızı destekleyen büyük firmalarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Gilead ile Hayat Bulan Fikirler Jüri Başkanı Prof.Dr Sabahattin Kaymakoğlu, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da gelen başvuruların büyük bir titizlikle seçildiğini söyledi. Kazanan proje sahiplerini kutlayan Prof.Dr. Kaymakoğlu, “Bu yıl bilimsel projeler alanında 22, sosyal sorumluluk alanında 11 olmak üzere toplam 33 başvuru alındı.

Projeler, bağımsız akademisyenlerden ve fikir önderlerinden oluşan değerlendirme kurulu tarafından proje sahiplerinin isim ve kurumları bilinmeksizin değerlendirildi. 2019’da 4 sosyal ve 4 bilimsel, toplam 8 proje destek almaya hak kazandı. Gilead ile Hayat Bulan Fikirler bağış programı projelerinden edinilen bilgi ve deneyimlerin, ülkemizin akademik, sosyal ve klinik gelişimine katkı sağlayacağı öngörülmektedir” dedi.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.