Haberler

Actual Medicine

“Birlikte HIV’den Güçlüyüz”

Gilead, Türkiye’de HIV enfeksiyonu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yeni bir iletişim kampanyası başlattı. “Birlikte HIV’den Güçlüyüz” çatı sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında, “En Büyük Hastalığım” mesajıyla hazırlanan kısa film ve posterlerle HIV’in kontrol altına alınabileceği vurgulanacak. 5 Temmuz’dan itibaren sosyal medyada başlatılan kampanyanın ilk fazı Aralık ayı sonuna kadar devam edecek.

Kampanya, Sağlık Bakanlığı tarafından 2 Temmuz 2019’da duyurulan “Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı 2019-2024” Eylem Planında yer alan “Toplum da HIV enfeksiyonunun tedavi edilebilir bir enfeksiyon olduğu, düzenli tedavi altında olmanın HIV enfeksiyonundan AIDS evresine dönüşmeyi engelleyip bulaştırıcılığı azaltacağına dair farkındalık çalışmaları yapılması” hedefine destek vermek amacı ile hazırlandı. Gilead, özellikle hastalığın yaygınlaştığı 17-45 yaş arasındaki insanlarda HIV konusundaki farkındalığı artırmayı hedefliyor.

“En Büyük Hastalığım” sloganıyla çekilen kısa film sosyal medya platformlarında HIV farkındalığı yaratılması için yayınlanırken, aynı sloganla hazırlanan posterler de HIV bilinirliğinin yaygınlaşması için kullanılacak. Kuş merakı olan bir gencin “En Büyük Hastalığım” diyerek kendini ifade ettiği kısa film, HIV pozitif bireylerin tedavi alarak sosyal hayat içinde yer almaya devam edebildiklerini vurgulamak amacı ile kurgulandı.

Kampanya kapsamında, HIV’den korunma yöntemleri ve test olanakları ile ilgili bilgilerin yanı sıra HIV pozitif bireylerin sağlıklarını bütüncül olarak korumaları ve güçlendirmelerini de amaçlayan www.birliktehivdengucluyuz.com isimli web sitesi kullanıma açıldı. Söz konusu web sitesi; HIV pozitif bireylerin kendi sağlıklarını yönetebilecekleri ve aynı zamanda birçok konuda bilgi alabilecekleri şekilde tasarlanan bir platform.

GERİ DÖN