Haberler

Actual Medicine

Johnson&Johnson Vision Transitions Light Intelligent Teknolojisine Sahip Acuvue Oasys İçin Avrupa’da CE Belgesini Aldığını Duyurdu

Türünün ilk örneği1 olan fotokromik kontakt lens, hem iç hem de dış mekanda parlak ışığa maruziyeti azaltarak görme düzeltiminin de ötesinde fayda sağlamaktadır.2 Lensler, parlak ışığın zayıflatılmasını sağlamaktadır.

TIME tarafından “2018’in En İyi Buluşları’ndan kabul edilen bu kontakt lens, değişen ışık koşulları karşısında açıktan koyuya doğru hızlı ve problemsiz geçiş yapmakta, zararlı UV ışınlarını engellerken göze giren ışık miktarını dengelemektedir.†,2,3

Vision Care, Johnson & Johnson Medical GmbH Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Sandra Rasche şunları kaydetti: “On yılı aşkın süredir gerçekleştirilen derinlemesine araştırma ve geliştirme faaliyetleri ve 1000’i aşkın hastayı içeren klinik deneyler sonucunda elde edilen Transitions Light Intelligent Teknolojisine sahip ACUVUE OASYS heyecan verici ve tamamen yeni bir kontakt lens kategorisidir. Bu ürün, kontakt lens kullanıcılarının günlük yaşantılarında ve aktivitelerinde değişen ışık koşullarını problemsiz bir şekilde yönetmesine olanak tanıyarak insanların daha iyi görmesi, daha iyi bağlanması ve daha iyi yaşamasına yardımcı olma taahhüdümüzü güçlendirmiştir.”

Her gün göz konforunu ve görmeyi etkileme ihtimali olan, yapay ışıktan UV ışınlarına kadar farklı ışık koşullarına maruz kalmaktayız.4,5,6 2018 Amerika Optometri Akademisi Yıllık Toplantısın da sunulan son araştırmaya göre şeffaf lens kullanıcılarına kıyasla fotokromik kontakt lens kullanıcılarının görme fonksiyonlarında bir dizi iyileştirme tespit edilmiştir.7,8

Araştırma9,10 özellikle fotokromik kontakt lens kullanıcılarının aşağıda belirtilenleri deneyimlediklerini tespit etmiştir:

• Fotostresin %43 daha hızlı iyileşmesi (parlak ışığa maruziyet sonrasında görmenin düzelmesi); bu, gerçek yaşamda görüşün beş saniyeye kadar daha hızlı iyileştirildiğini ifade etmektedir.

• Ortalama %38 daha az gözleri sıkma

• Ortalama %36 daha az görmede azalma (parlak ışık görmeyi azalttığında veya engellediğinde)

• Ortalama %32 daha iyi kromatik kontrast (bir renk diğerinden daha fazla öne çıktığında)

• Gece araç kullanırken yol işaretlerini daha iyi okuyabilme

Transitions Teknolojisine sahip ACUVUE OASYS, kullanıcıların gün boyunca karşılaşılan aydınlatma koşullarına aktif olarak uyum sağlanmasına ve gözlerin daha iyi adapte olmasına yardımcı olmaktadır.3,4

Bu kontakt lensler, Johnson & Johnson Vision ve Transitions Optical şirketlerinin her birinin güçlerinin birleştirilip ortak bir işbirliğiyle geliştirilmişlerdir. Johnson & Johnson Vision, dünyanın lider kontakt lens üreticisi, Transitions Optical ise dünya çapında önde gelen fotokromik (akıllı adaptif) gözlük lensi sağlayıcısıdır. Bu iki şirket, göz sağlığına ilişkin sınıfının en iyisi yenilikleri araştırabilmek ve sağlayabilmek amacıyla birlikte çalışmaktadır.

Transitions Teknolojili ACUVUE OASYS, iki haftalık tekrar kullanılabilir kontakt lensler, 2019 yılında ticari olarak satışa sunulacak.

Kaynaklar:

1. FDA Basın Bildirisi: FDA, ışığa uyarlanabilir teknolojiye sahip ilk kontakt lensleri onaylıyor. https://www.fda.gov/newsevents/newsroom/pressannouncements/ucm604263.htm (10 Nisan 2018).

2. 2018 JJV Arşiv Verisi: ACUVUE® OASYS with Transitions™ Light Intelligent Technology™ Tanımı

3. 2018 JJV Arşiv Verisi: ACUVUE OASYS® Markalı Kontakt Lensler, HYDRACLEAR® Plus ve diğer tekrar kullanılabilir kontakt lenslerin malzeme özellikleri

4. American Academy of Ophthalmology. Foto keratit nedir? Bkz: https://www.aao.org/eye-health/diseases/photokeratitis-snow-blindness. (Erişim: 22 Ocak 2018).

5. American Academy of Ophthalmology. UV Koruma. Bkz: https://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/uv-protection. (Erişim: 22 Ocak 2018).

6. Walls HL, Walls KL, Benke G. Eye Disease Resulting From Increased Use of Fluorescent Lighting as a Climate Change Mitigation Strategy. American Journal of Public Health. 2011;101 (12):2222-2225.

7. Bu çalışmada kullanılan şeffaf lens, HYDRACLEAR® PLUS içeren ACUVUE® OASYS’dir.

8. AAO Academy 2018'de sunulan çalışmalar: ACUVUE ® OASYS with Transitions™ Light Intelligent Technology™ Kontakt Lenslerinin Simüle Güneş Işığında, Gündüz ve Gece Sürüş Koşullarında Performanslarının Ölçümü.

9. AAO Academy 2018 Sunumu: A Contralateral Comparison of the Visual Effects of Clear vs. Photochromic Contact Lenses, Billy Hammond, PHD. Bkz: https://www.jnjvisionpro.com/sites/us/files/public/Grants/Academy/jjv_aca-demy2018_clinicalresearchinnovations_final.pdf (syf 8) (7 Kasım 2018).

10. AAO Academy 2018 Sunumu: The Impact of Photochromic Contact Lenses on Daytime and Nighttime Driving Performance, John Buch, OD, FAAO. Bkz: https://www.jnjvisionpro.com/sites/us/files/public/Grants/Academy/jjv_academy2018_clinicalresearchinnovations_final.pdf (syf 13) (7 Kasım 2018).

† Tüm ACUVUE® markalı kontakt lensler, zararlı UV ışınlarının göz içi ve korneaya ulaşmasını engelleyen Sınıf 1 veya 2 UV-blokajına sahiptir. UV emici kontakt lensler, gözü veya çevresindeki alanları tamamen kapatmadıkları için, UV bloke edici güneş gözlüklerinin yerini ALAMAZLAR.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.