Haberler

Actual Medicine

“Önce Fark Et, Sonra Hallet”, Hipertansiyona Usta Çizimlerle Dikkat Çekiyor

Hipertansiyon hastalığına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla alanında uzman Kardiyolog Prof. Dr. Sadi Güleç bilimsel danışmanlığında ve sanatçı Cem Güventürk çizimleriyle Menarini Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hazırlanan “Önce Fark Et, Sonra Hallet!” video serilerine sosyal medya üzerinden erişilebilecek.

Usta çizimleri ile tanınan Sanatçı Cem Güventürk’ün sunucu koltuğuna oturduğu videolarda Prof. Dr. Sadi Güleç halk arasında “sessiz katil” olarak da bilinen ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen hipertansiyona dikkat çekerek “Şikayetinizin olmaması sağlıklı olduğunuz anlamına gelmez. Hipertansiyonu önce fark et, sonra hallet” mesajını verdi. 

Prof. Dr. Sadi Güleç, Dünya Hipertansiyon Günü dolayısı ile yer aldığı projede şu önemli bilgilerin altını çizdi: “Tansiyonunuz normal koşullarda 12/8 olduğunda sağlıklı bir basınçtır ama 12/8’i geçerse yavaş yavaş damar yatağına hasar vermeye başlar. 14/9 seviyelerine geldiğinde ise hasarın boyutu çok daha fazla artabilir ve artık bu durum hipertansiyon olarak adlandırılır. Hipertansiyon nedenleri arasında genetik yatkınlık, fazla kilo, hareketsiz yaşam, fazla tuz tüketimini sayabiliriz. Uzun süre bir belirti vermemektedir. Bu nedenle bir şikayet beklemeden bu işin adını koyabilmek önemlidir. Hipertansiyonun tanısını koyabilmenin tek yolu vardır: Tansiyonu ölçmek! Yılda bir kez tansiyon ölçülmeli. Sonucun evde yapılan ölçümde 13 üzerine çıkması durumunda doktora başvurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki şikayetinizin olmaması sağlıklı olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bu hastalık belirti vermediğinden, önce fark etmeli ardından doktora başvurarak birlikte tedaviyi planlamalı. Özetle hipertansiyonu önce fark et, sonra hallet diyoruz. Hipertansiyon tanısı aldıktan sonra yaşam stilindeki iyileştirmeler ve gerekli ise uzman doktorlar tarafından belirlenen uygun tedavi planı ile hastalığı kontrol altında tutmak mümkün. Hipertansiyon kontrol altında tutulmaz ise önemli organ hasarlarına neden olabilir. Özellikle 4 önemli organımızda yani kalp, beyin, böbrek ve gözde ciddi hasarlar oluşabilir. Tedaviye uyum, yaşam kalitesinin düşmesini ve organ hasarlarını engeller.”

Proje konusunu renkli çizimleri ile kolay anlaşılır hale getiren Sanatçı Cem Güventürk bu projeye dahil olmanın kendisi için anlamını şöyle ifade etti: “Farklı disiplinlerin bir araya gelmesinden keyif alan biri olarak bilimle sanatın bir araya geldiği bu projede olmaktan çok mutluyum. Zaten ilgili olduğum ve daha önce de sıkıntısını yaşadığım bu konuda, bir multidisipliner sanatçı olarak sunucu koltuğunda bulunmak ve alanında uzman bir hekimden hastalığın detaylarını dinlemek çok kıymetliydi. Bu bilgilendirici projeye katkılarından dolayı Menarini Türkiye’ye çok teşekkür ederim.”

Dünya Hipertansiyon Günü videolarına Menarini Türkiye Youtube hesabından ulaşabilirsiniz; https://www.youtube.com/c/MenariniT%C3%BCrkiye

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.