Haberler

Actual Medicine

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Jinekolojik Onkoloji Günü’nde Dikkat Çekti: “Merak Et Kendini”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu her yıl 20 Eylül’de kutlanan Jinekolojik Onkoloji Günü için kadınların sağlığına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan açıklamalarda bulundu. Her yıl 20 Eylül’de kutlanan Jinekoloji Onkoloji Günü’nün, kadın sağlığının kritik bir parçası olan jinekolojik kanserlere dikkat çekmek ve erken teşhisin hayati önemini vurgulamak amacıyla düzenlendiğini söyleyen Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu erken teşhisin öneminden bahsetti.

“Bu özel gün, kadınların sağlık konusundaki farkındalıklarını artırmak ve jinekolojik kanserlerin erken aşamada teşhis edilmesini teşvik etmek için büyük bir fırsattır. Jinekolojik kanserler, kadınların yaşamlarını derinden etkileyebilecek ciddi sağlık sorunları arasında yer alıyor. Ancak erken teşhisle birlikte bu kanser türlerinin etkilerini en aza indirebilir, tedavi şansını artırabiliriz. Erken teşhis, tedavi başarısını belirleyen en kritik faktördür. Bu nedenle, her kadının düzenli olarak jinekolojik kontrollerini yaptırması, belirtileri hızlıca fark etmesi ve uzman bir doktora başvurması yaşamsal önem taşıyor. Yumurtalık kanseri, rahim kanseri ve diğer jinekolojik kanserler gibi hastalıklar, belirtilerini erken aşamada göstermeyebilir. Bu nedenle, kendi vücudunuzu tanımanız ve olası belirtileri göz ardı etmemeniz önemlidir. Risk faktörlerinizi bilmek, erken teşhise giden yolda ilk adımdır.”

Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu yumurtalık kanseri ile ilgili şunları söyledi: “Yumurtalık kanseri maalesef başlangıçta belirti vermeyen, dolayısıyla erken teşhisi zor bir hastalık. Öyle ki bazı durumlarda bu hastalık, farklı hastalıklarla yönelik yapılan testler sonucu tesadüfen teşhis ediliyor.

Erken evrede teşhis edilmediğinde ölümcül olabilen bir hastalık olması sebebiyle kadınların yumurtalık kanseri semptomları hakkında bilinçli olması ve düzenli kontrollerini ihmal etmemesi hayati önem taşıyor. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak hayata geçirdiğimiz “Merak Et Kendini” projesi ile yumurtalık kanseri hakkındaki bilinç düzeyini yükseltmek ve erken teşhis oranını artırmayı amaçlıyoruz. Semptomu olsun olmasın, tüm kadınların meraketkendini.com üzerinden yumurtalık kanseri konusunda bilinçlenmeye ve bilgi düzeyini ölçmeleri için hazırlanan testi yapmaya davet ediyorum.”

Gelişmiş ülkelerde her 100 bin kadından 7’sinde, geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde ise 6’sında yumurtalık kanseri görülüyor. Ayrıca 40 yaş üzerindeki her 100 kadından 1,4’üne yumurtalık kanseri tanısı konuluyor. Birinci derece akrabalarda meme ve over kanseri görülme sayısı arttıkça bu oran yüzde 6’ya kadar yükseliyor.

Dünya genelinde kadınlarda en sık görülen yedinci kanser türü olan yumurtalık kanseri için yılda 314 bin kadına bu tanı konuyor.

Yumurtalık kanserinin semptomları arasında kasıkta ağrı hissi, karında şişkinlik, kilo alımı hissi, hazımsızlık, kabızlık, idrar yapma şikayetleri, kilo kaybı ve aşırı yorgunluk yer alıyor. Bu semptomların uzun süre devam etmesi durumunda hastaların geç olmadan bir jinekoloğa başvurması tavsiye ediliyor.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.