Haberler

Actual Medicine

FMF Hastalığı Türkiye’de Daha Fazla Görülüyor!

Çocuk Romatoloji Derneği ve Novartis, Ailevi Akdeniz Ateşi (Familial Meditteranean Fever-FMF) hastalığının bilinirliğini artırmak amacıyla bir farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlik alanına uğrayan ziyaretçiler hastalığa dair bilgi edinme fırsatı buldular.

“FMF’de Semptomlar Değil Hayat Canlansın” sloganıyla yola çıkan Çocuk Romatoloji Derneği ve Novartis, FMF hakkında toplumsal farkındalığın artırılmasına katkı sunmak amacıyla 17 Eylül Dünya FMF Farkındalık Günü’nde bir etkinlik gerçekleştirdi. Türkiye’de FMF’ye dair bilincin yükseltilmesi hedefiyle çalışan Çocuk Romatoloji Derneği ve Novartis, kurumsal sosyal medya hesaplarından ay boyunca yaptıkları paylaşımlarla da hastalığa dair bilgilendirici içerikleri geniş kesimlere duyurma konusunda sorumluluk üstlendiler.

Etkinlikte 4 pandomim sanatçısı özel performanslarıyla FMF’de en sık görülen belirtiler olan tekrarlayan ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı ve deri döküntüsünü canlandırdılar. Her yaştan ziyaretçinin ilgisini çeken bu etkinlikte ziyaretçiler, FMF hakkında daha fazla bilgi sahibi olma ve merak ettikleri soruların yanıtlarını Çocuk Romatoloji Derneği’nin alanında uzman hekim üyelerinden alma fırsatı elde etti.

Gerçekleştirilen etkinlikten esinlenerek hazırlanan ve FMF’nin en sık görülen belirtilerine dikkat çeken farkındalık filmi Çocuk Romatoloji Derneği ve Novartis tarafından sosyal medya üzerinden #FMFteHayatCanlansın etiketiyle geniş kitlelere ulaştırıldı.

Farkındalık filmini; https://www.youtube.com/embed/sVp5Oit2uNk?feature=oembed linkine tıklayarak izleyebilirsiniz.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.