Haberler

Actual Medicine

Türk Oftalmoloji Derneği’nin Gezici Göz Muayene Aracı Hatay’da Hasta Kabulüne Başladı

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) tarafından deprem bölgesinde görev yapması amacıyla hazırlanan gezici göz muayene aracı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesine kurulan sahra hastanesinde göz hastalarının tedavisine başladı.

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, 11 ilimizi etkileyen deprem sonrasında afet bölgesindeki destek çalışmalarına ilk günden bu yana devam ettiklerini aktardı. Bu kapsamda Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne konteyner ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne malzeme desteği sağlandığını paylaştı. TOD ayrıca İstanbul ve Adana’da tahliye edilen Cerrahpaşa ve Balcalı Hastanesi’nde görev yapan asistan ve uzman doktorlar başta olmak üzere depremden etkilenen tüm göz hekimlerinin eğitimlerine devam etmesi için destek verdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Ziya Kapran, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Sahra Hastanesi bahçesinde görev yapacak gezici göz muayene istasyonunda 4 farklı muayene teçhizatı bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Araçta 2 göz hastalıkları uzmanı hekim ve 2 yardımcı personel görev yapacak. Dernek üyesi meslektaşlarım uzun bir gönüllü listesi hazırladı. Burada görev yapmak için gönüllü olan herkese teşekkür ediyorum. Araçta 1 bir hafta boyunca görev yaptıktan sonra arkadaşlarımız yeni ekibe görevi teslim edecekler. TOD olarak amacımız kronik göz hastalığı olanlara, kontrol süresi geçmiş göz tansiyonu hastalarına hizmet vererek görme kaybı yaşanacak hastalıkların teşhis ve tedavisine yardımcı olmak.”

Gezici göz muayenesi aracının sahadaki koordinasyonundan sorumlu Türk Oftalmoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Güngör ise depremzedelerin gözlüklerini, göz ilaçlarını ve kontakt lenslerini enkaz altında bıraktıklarını belirterek şöyle devam etti: “Depremzedelere ihtiyacı olan göz muayenesini sağlamak üzere hızlı bir şekilde aracımızı tam teşekküllü şekilde hazırladık. Dileğimiz ve amacımız derneğimize yapılacak bağışlarla birlikte bu araçların sayısını arttırmak ve diğer illerimizde faaliyete geçmesini sağlamak. Bunun için derneğimiz koşulsuz bağış olarak endüstri şirketlerinden, dernek üyelerimizden, hekim meslektaşlarımızdan, vatandaşlarımızdan bağış kabul ediyoruz. Bayrampaşa Göz Nurunu Koruma Vakfı Hastanesi aracımız için teçhizat yardımı yaptı, teşekkür ediyorum. Hep birlikte dayanışma ile sıkıntılarımızı bir nebze olsun hafifletmek için çalışmaya devam ediyoruz.”

Prof. Dr. Kıvanç Güngör, TOD gezici göz muayenesi aracının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını belirterek, gezici göz muayene aracının deprem bölgesindeki diğer illeri de ziyaret edeceğini, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve takvim belli olduğunda kamuoyuna duyurarak hasta kabul edeceklerini sözlerine ekledi.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.