Haberler

Actual Medicine

HIV Farkındalığı İçin “Tek Ses” Oldular

Türkiye’de HIV’le ilgili farkındalık yaratmak için hekimler, dernekler, sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve ünlüler, “Tek Ses” projesinde buluştu. 293 kişinin okuduğu mesajlar yapay zekâ yardımı ile “tek bir sese” dönüştürüldü. HIV konusunda toplumun doğru bilgilerle aydınlanması ve bireylerin korkularından arınıp daha güçlü ve cesur adımlar atmalarını desteklemek için başlatılan “Tek Ses” projesi, toplumun farklı kesimlerinin desteklediği bir kampanyaya dönüştü.

Proje için oluşturulan paydaş metnini okuyan 293 kişinin sesi, yapay zekâ teknolojisi ile bir araya getirilerek tek bir sese dönüştürüldü. Hekimler, dernekler, sivil toplum kuruluşları ve gazetecilerin desteklediği projeye çok sayıda ünlü isim sesiyle destek oldu. Özge Borak, Aylin Kontente, Sibel Taşçıoğlu, Pelin Batu, Ayşegül Dinçkök, Sedef İybar, Şehsuvar Aktaş, Atilla Şendil, Melis Babadağ, Bülent Seyran, Yekta Kopan ve Ogün Kaptanoğlu gibi ünlü isimlerin sesleri yapay zekayla Tek Ses’e dönüştürüldü. Tüm proje paydaşları “Birlikte HIV’den Güçlüyüz” çatısı altında hayata geçirilen projeyle toplumun tüm kesimlerini Tek Ses olmaya çağırdı. 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilen proje lansmanında ilk kez gösterilen Tek Ses videosu, eş zamanlı olarak “Birlikte HIV’den Güçlüyüz” sosyal medya hesaplarından yayınlandı.

Prof. Dr. Volkan Korten, Prof. Dr. Fehmi Tabak ve Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın, Pozitif-İz Derneği Kurucu Üyesi Çiğdem Şimşek ve Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Canberk Noyan Harmancı’nın katılımlarıyla Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda HIV alanında doğru bilinen yanlışlar ve HIV ile ilgili kamuoyu farkındalığını artırmaya yönelik adımlar konuşuldu. Türkiye’nin, tedaviye erişim ve tedavi başarısı konularında hedeflere yakın olduğunu vurgulayan uzmanlar, tanı alanında ne yazık ki hedeflerin gerisinde kalındığının altını çizdiler.

Gilead Türkiye Medikal Direktörü Dr. Serhan Sevgi konuşmasında, HIV ile ilgili toplumsal önyargıların kırılmasının ve sağlık kuruluşları dahil tüm paydaşların gerekli bilgi ve bilince sahip olmasının HIV ile mücadelede büyük önem taşıdığını vurgu yaparak şunları kaydetti: “Dünyanın en yıkıcı hastalıklarına karşı mücadelemizde cesur adımlar atıyor ve dünyayı tüm insanlık için daha sağlıklı bir yer haline getirme amacımızla hareket ediyoruz. 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nün, HIV’nin önündeki engellere meydan okumak, HIV’nin artık yönetilebilir kronik bir hastalığa dönüştüğüne dair algıyı artırmak ve halk sağlığı yetkilileri, toplum savunucuları, araştırmacılar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları ile çalışmak için küresel bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Paydaşlarımızla güçlerimizi birleştirerek mümkün olan en fazla sayıda kişiye ulaşmayı hedeflediğimiz “Tek Ses” projesi kapsamında bu ortak çağrıya 293 sayıda kişi ses vererek destek oldu. Bugün ilk kez “Birlikte HIV’den Güçlüyüz” platformu altında duyurduğumuz “Tek Ses”in olabildiğince çok kişiye ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

Toplantı sonunda Gilead, Pozitif-İz Derneği, Pozitf Yaşam Der neği, Kırmızı Şemsiye Derneği ve Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfı, HIV’ye karşı ortak bir mücadele verme yolunda birliktelik adımı attılar. Tüm paydaşlar, bundan sonra HIV alanında birlikte daha da güçlü yürüyeceklerini ve HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarına desteklerini artırarak sürdüreceklerini söylediler ve toplantıyı şu sözlerle bitirdiler: “Değişim yaratmak için bu topluluğun bir parçası olmaktan onur duyuyoruz ve dünyada HIV alanındaki eşitsizlikleri ortadan kaldırmanın yeni yollarını bulmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.