Haberler

Actual Medicine

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği İdyopatik Pulmoner Fibrozise Dikkat Çekti

Dünyada binlerce insanı etkileyen ve hakkındaki bilimsel araştırmalar halen süren idyopatik pulmoner fibrozis (İPF) hastalığına dikkat çekmek amacıyla ilan edilen İPF Farkın­dalık Ayı kapsamında bir açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), “akciğer sertleşmesi” olarak da bilinen İPF konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

Nedeni genelde bilinmeyen İPF’nin sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılabildiğine dikkat çeken TÜSAD DPAH-PVH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Funda Coşkun, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi: “Akciğer duvarlarının kalınlaşmasına neden olan ve akciğerlerin kana oksijen aktarma kabiliyetini etkileyen fibröz bağ dokularının birikmesiyle ortaya çıkan İPF’nin nedenleri çok iyi bilinmiyor. İPF’nin otoimmün hastalıklardan interstisyel akciğer hastalıklarına kadar diğer durumların neden olduğu hastalıklarla da ilişkisi olduğu biliniyor. Hastalığın en önemli belirtileri ise nefes darlığı ve kuru öksürük.”

İPF’nin henüz kesin bir tedavisi olmadığını belirten Prof. Dr. Coşkun, hastalığın tanı ve tedavisi konusunda şu uyarıları yaptı: “İPF’de erken tanı yöntemleri çok önemli. İPF’nin tanı aşamasında idyopatik diyebilmek için mesleksel, çevresel risklerin değerlendirilmesi ve dışlanması gerekiyor.  Nefes darlığı ve kuru öksürüğün olduğu durumlarda idyopatik pulmoner fibrozis akla geliyor. Görüntülemeler ve solunum fonksiyon testlerinin yardımıyla hastalarımız değerlendiriliyor, diğer akciğer hastalıkları dışlandıktan ve uzmanların teşhisi konduktan sonra tedavi seçenekleri belirleniyor. Bu aşamalardan sonra ilaçlarla hastalığın tedavisi başlıyor. Uygun hastalar için akciğer nakli de bir seçenek olarak değerlendiriliyor.”

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.