Haberler

Actual Medicine

“Nefes Al Nefes Ol” Projesi ile Sadece Yürüyerek KOAH Hastalarına Destek Vermek Mümkün

TÜSAD ve KOAH Hastaları Derneği’nin birlikte hayata geçirdiği “Sağlıklı Gelecek Yürüyüşü: Nefes Al Nefes Ol” projesiyle KOAH’ta erken teşhisin önemine dikkat çekilmesi hedefleniyor. Türkiye için çok anlamlı bir gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hayata geçirilen proje; Dünya KOAH Günü olan 16 Kasım’a kadar devam edecek. Bu proje ile bireylerin günlük hayatlarında birbirlerinden bağımsız olarak attıkları gerçek adımlar, dijital ortamda bir araya gelerek sanal bir Türkiye turuna dönüşecek. Proje destekçilerinin attıkları her 1.000 adım karşılığında KOAH Hastaları Derneği’ne 10 TL bağış yapılacak. Adımların toplam sayısı 3 milyon 600 bini geçtiğinde ise Türkiye’nin kara sınırı bir tur dönülmüş olarak hedefe ulaşılacak.

TÜSAD Başkanı Ülkü Yılmaz, projenin KOAH farkındalığının Türkiye genelinde yaygınlaşması açısından bir ilk olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “4500’den fazla hekim üyesi ile akciğer sağlığı için çalışan TÜSAD olarak, KOAH konusunda halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu kez sadece hekimlerin değil, herkesin destek verebileceği bir çalışma yapmak istedik. Bunun için KOAH Hastaları Derneği ile birlikte önemli bulduğumuz bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdik. “Nefes Al Nefes Ol” projesinin amacı; çok yaygın bir hastalık olan KOAH’ın daha fazla tanınması, erken teşhis ve tedavinin öneminin anlaşılmasını sağlamak. Hedefi ise; göğüs hastalıkları hekimleri olarak bu konuda yürüttüğümüz mücadeleye geniş bir katılım sağlamak. Çünkü bu hastalık başta sigara içenler olmak üzere herkesi tehdit ediyor. Hastalığın görülme yaşı 60’lar, 50’ler derken 35’lere kadar düşmüş durumda. Nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi belirgin belirtileri olmasına karşın, KOAH yeterince bilinmiyor ve göz ardı edilebiliyor. Ülkemizde her yıl binlerce insan bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor. Oysa KOAH tedavi edilebilir bir hastalık. Nefes Al Nefes Ol projesi ile tüm bunlara dikkat çekmek istiyoruz.”

Türkiye’de yaşayan 7’den 70’e her bireyin gündelik hayatlarını sürdürürken zahmetsizce destek olabileceği projeye katılmak oldukça kolay. Bunun için yapılması gerekenler şöyle:

• Katılımcılar günlük hayatlarında işe, okula, markete giderken yahut fiziksel aktiviteleri sırasında attıkları adımları Instagram’dan paylaşarak projeye destek verebilecek.

• Bunun için gün boyu atılan adımların toplamını #NEFESALNEFESOL etiketiyle kendi Instagram akışında ya da hikayesinde paylaşması yeterli olacak.

• Ya da Instagram’da @solunum ve @koahhastalaridernegi hesaplarını takibe alarak, proje ile ilgili iletilerin altına #NEFESALNEFESOL etiketiyle adım sayılarını yazabilecekler.

• Katılımcılar 1.000 adımı tamamladığında yani 1 km’ye ulaştıklarında projeye onların adına 10 TL bağışlanacak.

• Projenin sonunda adımlar 3 milyon 600 bine ulaşıp Türkiye turu tamamlandığında elde edilen tutar, KOAH farkındalığına yönelik faaliyetlerde kullanılmak üzere KOAH Hastaları Derneği’ne çalışmalarına destek olabilmek amacıyla bağışlanacak.

• Böylece katılımcılar yalnızca yürüyerek, herhangi bir para ödemeden bir iyilik hareketinin parçası olacak ve binlerce KOAH hastasının hayatına dokunabilecek.

TÜSAD Instagram: https://www.instagram.com/solunumdernegi/

KOAH Hastaları Derneği: Instagram: https://www.instagram.com/koahhastalaridernegi/

#NEFESALNEFESOL projesi videosunu linkten izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=f4ulo5bzzU0

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.