Haberler

Actual Medicine

Bristol Myers Squibb’in Altın Bilet Yarışması Kazananları Belli Oldu

Bristol Myers Squibb’in (BMS) inovasyonu desteklemek amacıyla her yıl düzenlediği Altın Bilet (Golden Ticket) Yarışması’nın son kazananları arasında iki Türk bilim insanının kurduğu Altay Therapeutics isimli şirket yer aldı. San Francisco merkezli firma transkripsiyon faktörlerinin neden olduğu birçok önemli hastalığın tedavisine yönelik yenilikçi bilimsel çalışmalara imza atıyor.

BMS’nin inovasyonu desteklemek amacıyla biyoteknoloji şirketlerine yönelik geleneksel olarak düzenlediği Altın Bilet (Golden Ticket) Yarışması’na bu yıl ikisi Cambridge, biri New York ve ikisi San Francisco’dan olmak üzere toplam 5 firma kazandı.

Altın Bilet Yarışması, yaşam bilimi alanında faaliyet gösteren firmaların büyümesini teşvik etmek amacıyla her yıl BMS tarafından düzenleniyor. BMS yarışma sonucunda belirlenen çeşitli terapötik araştırma alanlarında faaliyet gösteren umut verici biyoteknoloji firmalarına biyomedikal araştırmalar için bir yıllık tam donanımlı laboratuvar alanı kullanma imkanı ve bilimsel çalışmalarını geliştirerek şirketleşmelerini desteklemek adına sağlık alanında kendi ağlarını oluşturma olanağı sağlıyor.

Organizasyonun kazananları arasında yer alan iki Türk bilim insanının kurduğu Altay Therapeutics, imza attığı bilimsel çalışmalarla dikkat çekiyor. Dr. Osman Nidai Özeş ve Dr. Ali Rayet Özeş tarafından 2019’da kurulan Altay Therapeutics, genlerin transkripsiyonunu düzenlemek için DNA’da belli bir diziye bağlanabilen ve transkripsiyon faktörü olarak adlandırılan protein grubuna yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Altay Therapeutics; İdyopatik Pulmoner Fibrozis (IPF), Ewing sarkomu, prostat kanseri ve Fasyo-Skapulo-Humeral Distrofi (FSHD) gibi kritik hastalıklarda rol oynayan transkripsiyon faktörlerini hedefleyen inhibitörler geliştirmeye odaklanıyor. Firmanın bilimsel çalışmaları Georgetown Üniversitesi, Saint Louis Üniversitesi Tıp Fakültesi ve California Üniversitesi San Francisco’da görev yapan uzmanların da iş birliğinde devam etmektedir.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.