Haberler

Actual Medicine

Daiichi Sankyo Türkiye’den CardioXplore Sağlık Hackatonu

Daiichi Sankyo, hayata geçirdiği sağlık hackathon projesi ile yeni nesil ilaç şirketi yaklaşımını güçlendirmeye devam etti. Almanya, Portekiz, Belçika, İspanya ile aynı anda gerçekleştirilen CardioXplore Sağlık Hackathonu’nun Türkiye ayağı, 14-15 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. 18 yaş üstü herkesin katılımına açık olan ve başvurular çevrimiçi kanallardan bireysel olarak gerçekleştirilirken, ekipler hackathon sırasında oluşturuldu. İki gün boyunca süren ekip çalışmaları ve mentorlarla ekiplerin görüşmelerinin ardından hazırlanan yazılım tabanlı projeler hem Türkiye’de hem de Avrupa’daki sektör profesyonellerinden oluşan jürilerin değerlendirmelerine sunuldu. 

COVID-19 ile ilgili her türlü kuralın titizlikle uygulandığı sağlık hackothonu değerlendirmelerinde hastaların hayatını kolaylaştıran, sahadan gelen ihtiyaçlara yönelik, teknoloji ile bütünleşen, yenilikçi çözümler sunan ve uygulanabilir olması kriterleri gözetildi.

Hackathon’un Türkiye’deki yarışma ayağının jürisini Prof. Dr. İlhan Satman, Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, Prof. Dr. Mehmet Ertürk, Doç. Dr. İlker Tekkeşin, Selin Arslanhan, Sertaç Doğanay ve Caner Çanak oluşturdu.

Türkiye’de 5 takımın yarıştığı CardioXplore Sağlık Hackat honu’nda birinciliği; Meryem Doğan, Nur Pınar Zencirci, Murat Zabun ve Abdurrahman Tekir’in oluşturduğu Telecardio AI, veri takibi yaparak erken teşhis ile kalp krizleri riskini azaltan aplikasyon projesi ile kazandı. Ceyda Hakdiyen, Zülal Saydam, Berk Conker ve Nazlı Can Meydan’ın takımı Beat by Beat, “Ameliyat Sonrası Hasta Takip Aplikasyonu” ile ikinciliği kazanırken, Cardio Xplore’un Türkiye dahil 5 ülkeden projelerin de yarıştığı Avrupa ayağında da mücadele eden Tornado ekibi, yapay zeka tabanlı erken teşhis aplikasyonu ile üçüncü oldu.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.