Haberler

Actual Medicine

"Romatizmaya Karşı Sesimizi Yükseltiyoruz"

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak da bilinen romatoid artrit (RA) kronik, ilerleyici, enflamatuvar bir bozukluktur. Bu hastalık enflamasyon, ağrı, eklem ağrısı, tutukluk ve şişkinliğe neden olur ve zaman içinde kalıcı eklem hasarına yol açabilir. RA, uzun dönemde; kavanoz açmak veya kapı kolu çevirmek gibi günlük işleri ve aktiviteleri yapabilme olanağını azaltır. Dünyada en sık görülen iltihaplı romatizmaların başında gelen RA, eklemlerde en fazla tahribata ve şekil bozukluğuna yol açan romatizmalardan biridir.

Romatoid artrit ile yaşayan hastalar hastalıkları ile mücadele ederken hayattan beklentilerini, umutlarını, yaşadıkları zorlukları ve korkularını doktorlarına ifade etmekte güçlük çekebiliyorlar. AbbVie Türkiye, “Romatizmaya karşı sesimizi yükseltiyoruz” sloganı ile www.romatizmaacikca.com platformunu kurarak, RA hastalarının doktorlarıyla açıkça konuşmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Hastalar romatizmaacikca.com sitesindeki “Sizden Dinleyelim” başlıklı bölümde, hastalığın gündelik yaşamlarına etkisini ölçmek amacıyla bir anket yapabilecek. Bunun yanı sıra, doktorlarıyla görüşmelerinde kendilerine yardımcı olmak adına hazırlanmış “Görüşme Rehberi’ne de erişebilecekler.

AbbVie Türkiye Kurumsal İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörü Figen Şamdancı; “RA, ihmal edildiğinde fiziksel engele neden olabilen, erken teşhis ve tedavi ile sonuç alınabilecek bir hastalık. Bu nedenle hastaların RA semptomlarının farkında olmaları ve hastalığın kontrolü konusunda sorumluluk almaları büyük önem taşıyor. Uzun yıllardır immünoloji alanındaki tecrübemize dayanarak, AbbVie Türkiye olarak RA hastalarına destek olmak amacıyla Dünya Romatoid Artrit Günü’nde, romatizmaacikca.com internet sitesini hayata geçirdik. Her hastanın yolculuğu ve deneyimi farklı olduğu için RA hastalarının doktorlarıyla açıkça konuşabilmelerine yardımcı olacak ipuçlarının ve bilgilerin olduğu bir platform hazırladık” dedi.

Romatoid artrit web sitesine www.romatizmaacikca.com adresinden ulaşabilirsiniz.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.