Haberler

Actual Medicine

Gelecekteki Küresel Salgınların Önlenmesinde Farklı Aşı (Bağışıklama) Yaklaşımlarının Değerlendirilmesi

BioExpo Aşı Sempozyumu’nun ikinci gününde, AİFD Genel Sekreteri Dr. Ümit Dereli ve Prof. Dr. Serhat Ünal’ın başkanlığını yaptığı oturumda Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü ve Vaccitech Kurucu Ortağı Prof. Sarah Gilbert, Moderna Enfeksiyon Hastalıkları Terapötik Alan Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Jacqueline Miller, Sinovac BioTech Tıbbi İşler Direktörü Dr. Yongjun Gao ve Janssen EMEA Gelişen Pazarlar Kıdemli Medikal Direktörü Dr. Jamie Oliver Vigueras konuşmacı olarak yer aldı.

Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü ve Vaccitech Kurucu Ortağı Prof. Sarah Gilbert, Nisan 2021 itibariyle korona virüse karşı 12 klinik çalışma yaptıklarını açıkladı. İkinci doz uygulama aşamasında yaptıkları çalışmada bağışıklık yanıtının çok arttığının gözlendiğini belirtti. Varyantlara karşı yaptıkları çalışmalarda, hızlı sonuç alabilmek için başlangıçtan itibaren AstraZeneca’ya bilgi transferi yaptıklarını belirten Gilbert, beta varyantında spike proteinine karşı yeni bir noktaya ulaştıklarını kaydetti ve COVID19, MERS ve bazı adenovirüslere yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Moderna Enfeksiyon Hastalıkları Terapötik Alan Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Jacqueline M. Miller, özellikle virüs varyantları açısından COVID-19 aşılarını incelemeye devam etmek gerektiğini önemle hatırlatarak şunları kaydetti:” Hali hazırda beta, Butang, delta varyantını incelediğimiz çalışmalar devam ediyor. Amacımız yakın verileri kullanarak modifiye edilmiş bir varyantı temsil edecek modifiye bir sekansı alırsak ve bunu Moderna platformuna koyup, yeni bir lipid nanopartikülle incelersek bahsettiğimiz varyantlara karşı daha spesifik aşı nötrolizan antikorlarını geliştirebilir miyiz? Çünkü buna benzer bir mantığı influenza ve RSV aşılarında da uyguluyoruz. Bu araştırmalarımız Faz I girişim aşamasında ve önümüzdeki aylarda Faz II III’ü de başlatacağız ayrıca sitomegalavirüs (CMV) için de klinik çalışma programını başlatacağız. Böylece bu teknolojinin farklı virüs araştırmalarında uyarlanabilirliğini test ediyoruz. Kombinasyon aşıları kullanıyoruz, HIV 3 ve pediyatrik aşılarda inceliyoruz. RSV, HIV ve insan melanoma virüsüne karşı kombinasyonlar da geliştireceğiz.”

Sinovac BioTech Tıbbi İşler Direktörü Dr. Yongjun Gao, çocukların toplum içerisinde hastalığın yayılması açısından önemli rol oynadığı ve yayılmasında katkı sağladığını hatırlatarak, aşılama stratejisinde çocuk yaş grubunun düşünülmesi gerektiğini söyledi. Dr. Gao “İnak tive aşımızla yaptığımız çocuk yaş grubu çalışmalarında daha iyi güvenlik profili söz konusu ve immünojenite düzeyleri de daha iyi. Şili, Kamboçya, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde Sinovac’ın çocuk yaş grubu için kullanım onayı verildi. Böylece biz de bu geniş grupta uluslararası klinik çalışma yapılması fırsatını görüyoruz. Bazı milletlerde tek merkezde çalışmalar yapılıp etkinlik değerlendirilebilir. Böylece Si no vac çocuklar ve ergenlerde incelenmiş olacak. Biz her iki grup için de incelemeler yaptık, klinik çalışmalar yürüttük ve immünojiniteyi test ettik ve şunu gördük ki rapel dozdan, 3. dozdan sonra çok hızlı bir artış elde edildi. Rapel dozla ilgili olarak anlamlı düzeyde çok daha yüksek antikor düzeylerinin elde edildiğini hatta 2. dozdaki pikten daha yüksek düzeyde olduğunu görüyoruz. Böylece çocuklar ve ergenlerde güvenlik profillerin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bu sonuçların yetişkinlerden ve yaşlılardan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İnaktive aşının 2. ve 3. doz arasındaki aralığın ne kadar olması gerektiğini görmek için bazı ara analizler yaptıklarını da kaydeden Dr. Gao, sonuçların aşıyı uzun aralıklı olarak uygulamanın daha iyi olduğunu gösterdiğini özellikle 3. dozdan sonra immünojenitenin çok daha yüksek olduğunu ama pandeminin değişik bölgelerdeki seyrine bağlı olarak 36 ay aralıkta uygulamanın da düşünebileceğini söyledi.

Janssen EMEA Gelişen Pazarlar Kıdemli Medikal Direktörü Dr. Jamie Oliver Vigueras ise kullandıkları viral vektör insan adenovirüs tip 26 immünojenitesi ve Advac platformunun güvenliği hakkında bilgi vererek; “Janssen bilişim grubu çerçevesinde hali hazırda geliştirilen ebola, COVID-19 aşıları bulunuyor. Bunlar ruhsatlandırılmış aşamada. Muhtemelen bir sonraki ayağımız RSV aşısı ardından zika virüs ve HIV aşıları olacak. Ebola 2021’de koşullu onay aldı. Bildiğiniz gibi COVID-19 için EMEA ve FDA’den 2021’de onay alındı. HIV aşısı için faz III klinik çalışmasını başlattık, 2025 yılında ise HIV aşısı piyasada olacak” dedi.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.