Haberler

Actual Medicine

“Kanmayın! Hepatit C’yi Atlamayın”

Viral Hepatitle Savaşım Derneği; genellikle hiçbir belirti göstermeyen ve tedavi edilmezse karaciğer hasarı, siroz veya karaciğer kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme bile sebep olabilen hepatit C enfeksiyonunun bulaş yollarına dikkat çekmek ve toplumu bilgilendirmek amacı ile bir sosyal medya kampanyası başlattı.

Viral Hepatitle Savaşım Derneği tarafından hayata geçirilen, oyuncu Yunus Günçe ve dövme sanatçısı Melek Taştekin’in rol aldığı kampanyada; merdiven altı diye tabir edilen ve sertifikası olmayan dövmecilerde dövme yaptırılmasının, enfeksiyonlara ve hepatit C virüsü enfeksiyonuna yol açabileceğinin altı çizilerek dövme yaptırmış veya yaptırmaya hazırlanan kişilere “Kanmayın! Hepatit C’yi Atlamayın’’ mesajı verildi.

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Hepatit C, Türkiye’de ve dünyada küresel bir sağlık sorunu haline geldi. Dünyada her yıl yaklaşık 399 bin kişinin ölümüne neden olan hepatit C’nin teşhisinde test yaptırmak çok önemli. Hepatit C sinsi bir hastalık olduğu için hastalar virüsü taşıdıklarının farkında değil. “Kanmayın! Hepatit C’yi Atlamayın’’ kampanyasında, dövme yapılırken kullanılan iğnelerin tek kullanımlık olması gerektiğine ve hepatit C virüsü riskine dikkat çekmek istedik. Dövme yaptıracak kişilerin, sertifikalı ve steril yerlerde dövme yaptırmalarını öneriyoruz. Çünkü hepatit C hastalığının en önemli bulaş yollarından biri de steril olmayan ortamlarda yapılan dövme işlemleridir. Sertifikası ve yeterlilik belgesi olmayan bir dövmeciye gitti iseniz hepatit C riski altında olabilirsiniz” dedi.

Hepatit C gibi kronikleşmiş bir hastalığı olan ve farkında olmayan hastalar, hastaneye daha az gittikleri için teşhis ve tedavi aksamaları olabiliyor. Özellikle salgın sürecinde hepatit C hastalığının ihmal edilmesi siroz, karaciğer kanseri gibi vakaların ilerleyen yıllarda artmasına yol açabilir. Kronik hastalıkları olan hastalar, tedavi planlarına uygun olarak bakım ve ilaçlarını almaya devam etmelidir. Hastalara mutlaka hekimlerini ziyaret ederek rutin kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz. Hepatit C’de hastalığın erken evrelerinde müdahale ile enfeksiyondan kaynaklanabilecek sağlık sorunlarını ve virüsün diğer kişilere bulaşması önlenebilir. Dünya Sağlık Örgütü, artmış enfeksiyon riski olan kişilere test yapılmasını önermektedir. 1996 yılından önce kan ve kan ürünü alanlar, sık kan ve kan ürünü transfüzyonu (kan nakli) alanlar, damar içi madde kullananlar, riskli cinsel davranış öyküsü olanlar, diş tedavisi ve tıbbi girişim geçirenler, hemodiyaliz hastaları, organ nakli olan hastalar, ortak kapalı alanlarda yaşayanlar, aile içi temas riski olanlar, ortak “kişisel hijyenik eşya” kullanım öyküsü olanlar, HBV, HIV gibi eş zamanlı enfeksiyon varlığı, dövme, piercing, toplu sünnet öyküsü olanlar, anti-HCV pozitif annelerin çocukları ve bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar HCV enfeksiyonu yönünden risk altındaki gruplar arasında yer almaktadır” dedi.

Hepatit C enfeksiyonu ile ilgili farkındalık oluşturmak için hazırlanan bu kampanya, araştırmaya dayalı global biyofarma şirketi AbbVie’nin koşulsuz desteği ile hayata geçirilmiştir.

Kampanya filmini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 

https://www.youtube.com/watch?v=PxCr8JrVDM4

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.