Haberler

Actual Medicine

Ali Raif İlaç Yeni Üretim Tesisi’nin Temelini Attı

Yüzde yüz yerli sermayeli ilaç şirketi Ali Raif İlaç, 93 yıllık tarihi ve 58 yıllık ilaç deneyimi ile devam ettiği yatırımlarına, İstanbul İkitelli’deki yeni üretim tesisinin temelini atarak bir yenisini daha ekledi. 14 Haziran’da yapılan temel atma törenine pandemi koşulları nedeni ile şirket yönetim kurulu, kısıtlı sayıda çalışan ve iş ortakları katıldı.

Temeli atılan bu yeni tesisin 2023 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Yeni tesisle Ali Raif İlaç’ın mevcut üretim kapasitesini 4 katına çıkarması, istihdamı %30 artırması ve ihracatını büyütmesi hedefleniyor. 100 milyon Euro yatırım maliyeti ile 24.000 m2’lik alana kurulacak olan tesiste tüm üretim süreçleri sıfır atık planlamasıyla organize ediliyor.

Ali Raif İlaç yeni fabrika ile şu anki üretim hatlarına ilave olarak likit, pomat, katlı tablet, pellet tablet ve toz dolum üretim hatlarına da sahip olacak.

Temel atma töreninde konuşan Ali Raif İlaç CEO’su Muzaffer Bal şunları söyledi: “1993 yılının aralık ayında bomboş bir araziye geldik. Gönüllerimiz o gün başka bir heyecanla çarpıyordu, ilk fabrikamızı 1999 yılında aynı heyecanla açtık. O günden beri her türlü GMP koşullarına uygun ürünlerimizi burada üretiyoruz. İkinci fabrikamızın arazisini 31 Aralık 2019’da aldık ve Şubat 2020’de Sayar Grup ile çalışmalarımıza başladık, ihtiyaçlarımızı belirleyip, projelerin yarınlarımıza ışık tutacak şekilde hazırlanmasına odaklandık, çok güzel bir proje çıktı, mevcut tesislerimizin en az 2 katı büyüklüğünde ve 24.000 m2’lik alan kaplayan görkemli bir proje oldu. Bu atılımla üretim kapasitemizi de 4 katına çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 yılı sonunda açılışını yapmayı planladığımız yeni tesisimiz için 100 milyon Euro civarında yatırım maliyetimiz olacağını tahmin ediyoruz. Artık İki telli Tesisimiz, İkitelli Fabrikamız derken, İkitelli Kompleksimizden bahsedeceğiz çünkü burada 2 tane fabrikamız bulunuyor. Bu fabrikamızı bitirir bitirmez ArGe Merkezi’mizi buraya taşıyacağız ve şimdiki tesisimizi de en modern hale getirip burada yeni endikasyonlar, yeni formülasyonlar ve yeni ilaçlar için hızla çalışmaya başlayacağız. Yeni fabrikamızın tamamlanması ile istihdamımızı da %30 artıracağız. Bu tesisimizin gurur duyduğumuz bir başka özelliği ise “İnsana Saygı” değerimiz ve “Yaşama Değer Katmak” misyonumuz ışığında burada tüm üretim süreçlerimizi sıfır atık planlamasıyla organize edecek olmamız.”

Ali Raif İlaç Genel Müdürü Nihal Arslan da duygularını şu şekilde ifade etti: “1928’den günümüze insana saygıyı, güvenilirliği, başarıyı ve yenilikçiliği prensip edinmiş olan kurumumuz 1963’ten beri Türk İlaç Sanayi ve Türk Tıbb’ını geleceğe taşımak için büyümeyi sürdürüyor. 28 sene önce Ali Raif markasını emektarlarının büyük desteğini arkasına alarak başarı ve kalite ile bugünlere getiren ilk fabrikamızı inşa etmiştik. Her geçen sene daha da büyüdük. Şimdi ise yeni tesisimizin temelini attık. Çok heyecanlı, mutlu ve gururluyuz. Bundan sonra ilk hedefimiz temelini attığımız bu fabrikanın çok kısa sürede tamamlanması, üretime geçmesi, üretim hattımızın genişlemesi, kapasitemizin artması ve ürün portföyümüzün büyümesidir. Yeni fabrikamızla birlikte şu anki üretim hatlarımıza ilave olarak likit, pomat, katlı tablet, pellet tablet, toz dolum üretim hatlarımız da olacak. Bu fabrikayı dünya standartlarında bir fabrika yapmak üzere yola çıktık. Hayalimiz ve hedefimiz Türk İlaç Pazarındaki yerimizi güçlendirmek, uluslararası pazarda başarılı bir oyuncu olmak ve dünya pazarına açılmaktır. Ayrıca fabrikamızın tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle birlikte fason üretim gibi iş birliklerine de açık olacağımızı belirtmek isterim. COVID-19 önlemleri gereği, bu büyük yatırımın temel atma törenine geniş katılım sağlayamamış olsak da bu gurur ve başarı tüm çalışanlarımızındır. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.”

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.