Haberler

Actual Medicine

Kanserle Dans Derneği Kolon Kanserine Dikkat Çekti

Kanser alanında 176.000 takipçisiyle Türkiye’nin önde gelen hasta dernekleri arasında yer alan Kanserle Dans Derneği, “Kolon Kanseri Farkındalık Ayı” vesilesiyle kolon kanserine dikkat çekmek amacıyla hastalar ve hasta yakınlarına yönelik dijital bir farkındalık kampanyası hayata geçirdi. Yapılan kampanyada sosyal medya platformları aktif olarak kullanıldı. Mart ayında sosyal medya üzerinden bilinçlendirme postları, basılı ve dijital mecralarda medya çalışmaları ve 25 Mart’ta Doç. Dr. Cihangir Akyol’un katılımıyla gerçekleştirilen “Kolon Kanseri Tanı ve Tedavi Yöntemleri” konulu canlı yayınla hasta ve hasta yakınlarının doğru bilgiye erişimi ve erken tanı farkındalığının artırılması hedeflendi.

Kanserle Dans Derneği Başkanı Sevil Gürkan yaptığı açıklamada; kolon kanserinin Türkiye’de en sık görülen 3. kanser türü olduğunu belirtti. Dünya­da her yıl yaklaşık 1 milyon insana kolorektal kanser tanısı konulmakta olduğuna ve yine her yıl 500.000 hastanın kolorektal kanser nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Gürkan; “Kolon Kanserine yönelik yürüttüğümüz farkındalık çalışmasıyla dernek olarak amacımız, hastalarımızın ve yakınlarının en doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak, bu alandaki tedavi yöntemlerinden haberdar olmalarını temin etmek ve tedavi süreçlerinde yanlarında olabilmek” dedi. 

Bu gibi farkındalık çalışmaları ile erken tanının önemine vurgu yaptıklarını kaydeden Gürkan, “Kolon kanserinde erken tanı gerçekten hayat kurtarıyor. Özellikle ailede kolon kanseri öyküsünün olması son derece büyük bir risk faktörü. Bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerin ise mutlaka takip edilmesi çok önemli. Uzmanlar sigara ve alkol tüketiminin kolon kanseri risk faktörleri arasında olduğunu vurgulamaktadır. 50 yaşından sonra, kadın-erkek fark etmeksizin, mutlaka her 10 yılda bir kolonoskopi taramasından geçilmesi erken teşhis ve tedavi imkanını artıracaktır” dedi.

Toplumda kolon kanseri farkındalığının artırılmasının çok değerli olduğunu vurgulayan Sevil Gürkan; “Bu projenin gerçekleşmesinde yanımızda olan değerli hekimimiz Doç. Dr. Cihangir Akyol’a ve projenin hayata geçirilmesine verdiği koşulsuz destek ile katkı sağlayan Medtronic firmasına bir kez daha en içten teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Unutmayın erken tanı hayat kurtarır” dedi. 

Kolon Kanseri dijital eğitimine Kan­serle Dans Derneği YouTube hesabından ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=drKfxMs_R_8

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.