Haberler

Actual Medicine

Göz ve Çevresine İlişkin Kozmetik Ameliyatlar Göz Hekimlerinin Çalışma Alanı İçindedir

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), göz ve göz çevresine ilişkin kozmetik ameliyatların göz hekimlerinin temel uygulama alanı içinde yer aldığını duyurdu. Kamuoyunda oluşabilecek yanlış algılara dikkat çeken TOD Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Can, Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi olarak tanımlanan bu uygulama alanının yüzyılı aşkın süredir göz hekimleri tarafından biçimlendirildiğini aktardı.

Prof. Dr. Can, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Oküloplastik ve orbita cerrahisi, tüm dünyada ve ülkemizde yüzyılı aşkın süredir, kulak burun boğaz ve plastik cerrahların çalıştığı ortak alanlar olmakla birlikte göz hekimlerinin temel uygulama alanı içinde yer almaktadır. Bu alandaki uygulamaların en önemlilerinin göz hekimleri tarafından tarif edildiği, tüm bilimsel literatürde pek çok örnekle belgelenmiştir. Ne yazık ki bu konuda zaman zaman gerçeklerle örtüşemeyecek iddialar gündeme gelmekte fakat hurafeden öteye geçmemektedir. Göz hekimlerimizin aldığı Oküloplastik Cerrahi Eğitimi de, göz hastalıkları uzmanlık eğitim müfredatında bulunan ve çalışma alanı olarak göz çevresi kozmetik ve fonksiyonel uygulamaları içeren bir eğitim programıdır. Bu konu ile ilgili ameliyatların büyük bir kısmı Sağlık Bakanlığı Göz Hastalıkları Eğitim Kliniklerimiz ve üniversite/vakıf hastanelerimizdeki Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalları’nda halihazırda yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca göz hastalıkları asistan eğitim programı içinde ve mezuniyet ile uzmanlık sonrası eğitim programlarında bu konu yoğun olarak yer almaktadır. Göz çevresi ve göz kapaklarına yönelik yapılan ameliyatlar, sadece kozmetik amaçlı değil, aynı zamanda fonksiyonel amaçlarla körlüğün engellenmesi, görmenin arttırılması ve göz sağlığının korunması hedefiyle gerçekleştiriliyor. İster kozmetik, ister fonksiyonel amaçlı yapılsın, çıkabilecek olumsuz sonuçlarda hastalar daima göz hekimleri tarafından muayene, tetkik ve tedavi edilmektedirler. Göz çevresi haricinde yüzün herhangi bir bölgesine yapılan uygulamalarda da göz etkilenebilmekte ve bu durumda hastanın acilen bir göz hekimine yönlendirilme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu bilgiler ışığında, göz çevresi kapak ve orbita cerrahilerinin göz hekimlerinin çalışma alanına girmediği veya göz hekimlerinin bu yöndeki estetik ameliyatlara girmemesi gerektiği yolundaki iddia ve söylemler, gerçeklerle örtüşmemektedir” diye konuştu.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.