Haberler

Actual Medicine

Dijital Koruma Otoritelerinden Video Konferans Şirketlerine Açık Bildiri

Çeşitli ülkelerden koruma ve gizlilik konusunda uzman; altı kamu otoritesi video konferans şirketlerine açık bir bildiriyle seslendi ve bu şirketlerden güvenliğin ve gizliliğin korunmasına yönelik önlemleri artırmalarını istedi. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in dikkat çektiği bildiri, video konferans hizmetleri sağlayan şirketlere doğrudan gönderildi.

Video konferans uygulamaları, pandemi sürecinde insanların eve kapanmasıyla; aile ve arkadaşlarla iletişim, iş toplantıları, online eğitim ya da sanal doktor görüşmeleri gibi çeşitli amaçlarla çok yoğun kullanılmaya başlandı. Ancak talepteki hızlı artış, güvenlik sıkıntılarını ve endişelerini de beraberinde getirdi. Söz konusu endişeler nedeniyle Avustralya, Kanada, Cebelitarık, Hong Kong, İsviçre ve İngiltere’den güvenlik ve gizlilik konusunda yetkili temsilciler ve düzenleyiciler ortak ve açık bir bildiri hazırladı.

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in dikkat çektiği bildiride, doğrudan video konferans hizmeti sunan şirketlere seslenildi. Bildiride “Amacımız endişelerimizi belirtmek, beklentilerimizi ve tanımlanmış riskleri azaltmaya yönelik video konferans şirketlerinin atması gereken adımları netleştirmektir. Ayrıca vatandaşlarımızın kişisel bilgilerinin toplumun beklentileri doğrultusunda her türlü zarardan korunduğundan da kesin olarak emin olmak istiyoruz” denildi.

Bildiri, bu şirketlerin odaklanması gereken beş ilkeye dikkatleri çekiyor: Güvenlik, tasarımsal gizlilik, kullanıcısını tanıma, şeffaflık-açıklık ve son kullanıcı kontrolü.

Düzenleyiciler, kullanıcı verilerini güvenceye almak üzere şirketlerden tüm iletişimde uçtan uca şifreleme ve üye girişinde çift faktörlü korumanın yanı sıra kullanıcıların güçlü parola oluşturma gibi bazı güvenlik koruma yollarının standart olarak uygulanmasını da bekliyor.

Bildiride “Diğer ülkeler dahil, üçüncü taraflarca işlenen bilginin yeterince korunduğuna emin olmaya özel önem verilmelidir” deniliyor. Pandeminin, video konferans platformlarını tasarlanma amaçlarından farklı şekillerde kullanılmaya yönelttiğini belirten bildirinin imza sahipleri, bu durumun beklenmeyen tehditlere açık kapı bırakabileceğine dikkat çekiyor.

Şeffaflık ve açıklık kaygısı söz konusu olduğunda, şirketlerden hangi veriyi topladıkları ve nasıl işledikleri hakkında açık olmaları isteniyor. Bildiri, bu konuda başarısız olmanın kanun ihlalleri ve kullanıcılarda güven eksikliğine yol açacağı uyarısında bulunuyor. Düzenleyiciler, şirketlerden 30 Eylül 2020’ye kadar geri dönüş almayı bekliyor.

Konuyla ilgili detaylı makaleye linkten ulaşabilirsiniz: https://www.welivesecurity.com/2020/07/22/data-regulators-urge-videoconferencing-services-boost-privacy-protections.

Bildiriye link üzerinden ulaşabilirsiniz: https://www.priv.gc.ca/en/ opcnews/news-and-announcements/2020/let_vc_200721/

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.