Haberler

Actual Medicine

Amgen Teach “Bilim İçin El Ele” Öğretmenlerle Buluşuyor

Biyoteknoloji şirketi Amgen’ın yeni neslin bilime ve teknolojiye yönelik ilgisini artırmak amacıyla Amgen Vakfı liderliğinde Kalkınma Atölyesi işbirliği ile hayata geçirdiği “Amgen Teach: Bilim İçin El Ele” projesi Türkiye’de, Araştırma Sorgulama Tabanlı Fen Bilimleri Eğitimi Uygulamaları ile devam ediyor. Merkezi Brüksel’de bulunan European Schoolnet’in desteğiyle yürütülen “Amgen Teach: Bilim İçin El Ele” projesi kapsamında, çeşitli orta öğretim ve liselerin öğretmenlerine araştırma ve sorgulama tabanlı mesleki eğitim veriliyor.

Bu kapsamda düzenlenen 2020 eğitimleri, Amgen Türkiye ve Gensenta Ar-Ge, Pazara Erişim, Sağlık Politikaları ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Bilgen Dölek, Kalkınma Atölyesi Proje Yürütücüsü Dr. Elif Adıbelli Şahin, Koç Okulu Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Günel ve ODTÜ Bilim Teknoloji Mühendislik ve Matematik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erdinç Çakıroğlu’nun açılış konuşmalarının ardından 27 Mayıs-1 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi. 6 gün boyunca Düşünme ve Öğrenme, Araştırma-Sorgulama Tabanlı Uygulama, Uygulama Üzerine Pedagojik Tartışma, Deneyim Paylaşımı, Deneyimlere Bakış, Sınıfa Dönüş, Ölçme ve Değerlendirme ve Eylem Planlarının Hazırlanması oturumları yapılan eğitimlere 16 ilden 60 öğretmen katıldı.

Geleceğin bilim insanlarının yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan program, 2011 yılından bu yana dünya çapında 4000 üzerinde öğretmenle 530 binden fazla öğrenciye ulaşıldı. Projenin Türkiye’de hayata geçirildiği 2014 yılından bu yana 400’den fazla öğretmen ve 60 bine yakın öğrenci programa dahil oldu. Fen bilimleri öğretmenlerine verilen eğitimlerle, önce öğretmenlerin bilimi anlamasına, sevmesine, sorgulamasına odaklanan programla öğretmenlerin eğitilmesi yoluyla binlerce öğrencinin bilime ilgi duyması sağlandı.

Projenin ilk üç yılında Türkiye, European Schoolnet tarafından 10 ülke arasında “en iyi uygulayıcı ülke” seçildi. “Amgen Teach: Bilim İçin El Ele” projesi fen bilgisi öğretmenlerinin sınıfta sorgulamaya, araştırmaya dayalı öğretim stratejilerini kullanma becerilerini güçlendirerek, öğrencilerin fen başarısını derinleştiriyor. Programın Türkiye’de devam etmesinden mutluluk duyduğunu belirten Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, “Özellikle içinde bulunduğumuz COVID-19’la mücadele sürecinde bu online eğitimlerin değeri büyük. Programa Türkiye’nin dört bir yanından öğretmenler büyük ilgi gösteriyor. Amgen Teach: Bilim İçin El Ele programı ile bilimi sevdirme hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

 

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.